W Młynach Rothera będzie można usłyszeć muzykę fal mózgowych! 

Paper-cut human brain with headphones on pink background. Relaxing music

Młyny Rothera popularyzują neuronaukę! Od 6 stycznia w Młynach będzie można usłyszeć muzykę fal mózgowych, a to za sprawą interaktywnej instalacji dźwiękowej. Pasjonaci odkrywania tajemnic działania ludzkiego mózgu będą mogli wsłuchać się w siebie i w swoje myśli.  Każdy będzie miał szansę poznać dźwięki sterowane jego falami mózgowymi. 

Neuromuzyka to multimedialna instalacja dźwiękowa, której brzmienie wynika z pomiarów bioelektrycznej czynności ludzkiego mózgu metodą elektroencefalografii (EEG). Ustawienia syntezatorów generujących dźwięk są ciągle aktualizowane w oparciu o wyniki analizy fal mózgowych osoby korzystającej z instalacji. Twórcą instalacji jest Beniamin Głuszek, teoretyk muzyki, gitarzysta, autor instalacji interaktywnych.  

Tematy związane z funkcjonowaniem mózgu są fascynujące i warto je zgłębiać. W Młynach popularyzujemy naukę w sposób, który aktywnie włącza Gości i pozwala im poprzez doświadczenie odkrywać niesamowity świat nauki. Dlatego też zdecydowaliśmy, że Młyny to dobre miejsce dla instalacji reagującej na ludzkie fale mózgowe, która pozwoli naszym Gościom sprawdzić, co im w mózgu gra! – mówi Sylwia Mularczyk, Główna specjalistka ds. programowych w Młynach. 

fot. B. Wierzchucki

Zakładając opaskę EEG, Goście Młynów będą mogli usłyszeć dźwiękową interpretację fal mózgowych w formie multimedialnej instalacji Neuromuzyka. Każdy będzie mógł przekonać się na własnej skórze, jak działa EEG i przewodnik do wytworzenia muzyki naszych fal mózgowych. Co ciekawe, inne brzmienia usłyszymy podczas intensywnej koncentracji niż przy relaksacji z zamkniętymi oczami. Neuromuzyka to instalacja, która  prezentowana była dotąd m.in. podczas festiwali Warszawska Jesień, AudioArt, Musica Polonica Nova i na Przeglądzie Sztuki Survival. 

Atrakcja dedykowana jest głównie dorosłym i młodzieży, ale dzieci także będą mogły z niej skorzystać w asyście swoich dorosłych opiekunów. Młyny do neuromuzycznych eksperymentów zapraszają od 6 stycznia do 31 marca. Z instalacji można korzystać bezpłatnie, a pomocą służy zespół Młynów! Aby posłuchać muzyki swojego mózgu należy się wcześniej zapisać. Można to zrobić osobiście w Młynach Rothera (pn-czw 10.00-18.00, pt-nd 12.00-20.00) lub online 

Co ważne, to nie pierwszy raz, kiedy Młyny popularyzują neuronaukę! W grudniu 2022 r. w Młynach odbyło się spotkanie z Beniaminem Głuszkiem, który opowiadał o relacjach mózg-komputer. W przyszłości również warto odwiedzić Młyny, aby zgłębić tajniki tej ciekawej dyscypliny naukowej, bowiem to właśnie w Młynach Rothera planowane jest utworzenie Centrum Wiedzy o Mózgu.  

 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.