5×5 #2: Marta Wachowska i Aleksandra Bilacz – wernisaż miniwystawy czasowej w Nowym Miejscu

INFORMACJE

Dla wszystkich
Bezpłatne

Zapraszamy na wernisaż wystawy Marty Wachowskiej i Aleksandry Bilacz, artystek wizualnych, które zwyciężyły w naborze Open Call naszego cyklu 5×5. Prezentowana seria plakatów pt. BARIERA_ nie tylko opowiada o istniejących problemach, ale również zachęca do rozmowy o tym, w jaki sposób przełamać te bariery dzięki świadomemu projektowaniu, które respektuje różnorodność potrzeb użytkowników.

Czy architektura może prowadzić do samotności? Jaką rolę pełni w tym wszystkim projektant i architektka? Wernisaż będzie okazją do rozmowy z autorkami na temat inkluzywności w projektowaniu.

BARIERA_ zaprasza do refleksji, w jaki sposób nasze środowisko może być bardziej otwarte dla wszystkich. Codzienne niewidzialne bariery, takie jak schody czy wąskie przejścia, są niemal niezauważalne dla osób w pełni sprawnych, ale mogą stanowić znaczące przeszkody dla innych. Wystawa pokazuje, jak elementy architektury i identyfikacji wizualnej wpływają na ograniczenie dostępu i samodzielności, podkreślając potrzebę projektowania z myślą o wszystkich użytkownikach. Zrozumienie różnorodności i promowanie przestrzeni, które wspierają interakcję i integrację między osobami o różnych zdolnościach, to kluczowe dla autorek zagadnienie. Prawdziwa inkluzywność w projektowaniu przekłada się na poprawę jakości życia i społecznej aktywności wszystkich użytkowników. Przez silne wizualne przekazy, BARIERA_ zaprasza odwiedzających do refleksji nad tym, jak przestrzeń może być zarówno ograniczeniem, jak i możliwością.

Kawiarnia Nowe Miejsce, w której prezentowana jest wystawa, to przestrzeń do wszechstronnego rozwoju kreatywności, w tym inspiracji artystycznej, a także pokazania współczesnych twórców.

 


Informacje organizacyjne:
Kiedy?  5.05.2024 r., godz. 16.00 – 17.00
wystawa potrwa od 5.05.2024 r., do 9.06.2024 r.
Gdzie? kawiarnia Nowe Miejsce w Młynach Rothera, wejście od strony tarasu
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny

Już wkrótce podzielimy się informacją o kolejnym terminie naboru Open Call.

O autorkach

Marta Wachowska i Aleksandra Bialcz

Marta Wachowska i Aleksandra Bilacz – twórczynie plakatów to studentki ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Ich praca nad wystawą BARIERA_ wynika z zainteresowania projektowaniem uniwersalnym i inkluzywnym oraz badaniem barier architektonicznych w przestrzeniach miejskich i publicznych. Zaangażowanie w tę dziedzinę wynika nie tylko z akademickiego zainteresowania, lecz także z głębokiego przekonania o roli architektury w kształtowaniu społeczeństwa.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.