Czy Bydgoszcz pamięta? – spacer performatywny

INFORMACJE

Dla wszystkich
wstęp wolny

Co sprawia, że pamiętamy? Co sprawia, że zapominamy? Dlaczego uczymy i oduczamy się nowych rzeczy? Jakie znaki z przeszłości zostawiają nam byli mieszkańcy miasta? W jaki sposób pomniki przenikają się z rzeczywistością? Naszymi przewodniczkami po ulicach Bydgoszczy będą Debora, Lotte, Maria.

Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. „o cmentarzach i chowaniu zmarłych” zezwalała na wykorzystanie terenu cmentarza do innych celów po 40 latach od jego zamknięcia. Nie wprowadzono dotąd ustawy, która regulowałaby wykorzystywanie pamięci do innych celów. Debora, a właściwie Dwojre, jest dziś wspomnieniem po jednej z bydgoskich Żydówek. Pozostałości jej grobu spotkamy w mniej typowym miejscu. Lotte mogła być żoną niemieckiego żołnierza, mogła być lokalną patriotką, mogła używać zabawnej, zniemczonej polszczyzny i spolszczonej niemczyzny. Maria przywiozła do Bydgoszczy przepisy, które wkrótce zadomowią się tu lepiej od niej.

Spacer rozpoczyna się w Młynach Rothera. Trasa wiedzie przez Wyspę Młyńską, Plac Teatralny, ulicę Parkową, Park im. Kazimierza Wielkiego. Spacer zakończy się w Parku Ludowym im. Wincentego Witosa.

Wydarzenie jest efektem kolektywnej pracy interdyscyplinarnego zespołu, który powstał w ramach projektu Ministerstwo Przeprowadzek, finansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Teatr. Kuratorem projektu jest Mikita Ilińczyk. Produkcja: Mila Burchart & Jakub Łyczek.


Informacje organizacyjne:
Kiedy?
12.12.2024 r., godz. 17.30-19.00
Gdzie? Zbiórka: 
przy punkcie info w Młynach Rothera
Dla kogo?
dla osób powyżej 16. roku życia
Cena:
bezpłatnie
Zapisy:
wstęp wolny

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.