Czy Bydgoszcz się kończy? – spacer performatywny

INFORMACJE

Dla wszystkich
wstęp wolny

Podczas spaceru performatywnego spojrzymy na mur miejski jak na granicę świata. Spacer w symboliczny sposób podejmuje temat granic – tych fizycznych i metaforycznych – oraz relacji człowieka z przestrzenią miejską. Przewodnikiem po tej narracji jest perspektywa emigranta z czasów „niedokończonej wojny”, osoby zmuszonej do przekroczenia własnych granic w sensie dosłownym i symbolicznym.  

Tradycyjne mury miejskie, kiedyś symbol ochrony i granicy porządku społecznego, zostaną ukazane jako świadkowie ludzkich losów i zmian kulturowych. Spacer prowokuje do zadawania pytań o to, jak mury i granice – zarówno te namacalne, jak i mentalne – wpływają na życie mieszkańców i ich percepcję świata. Dla emigranta mur może być jednocześnie przeszkodą i początkiem nowego, nieznanego świata. W tym kontekście miasta stają się miejscami, gdzie historia splata się z teraźniejszością, a ludzkie losy są odbiciem napięć i konfliktów związanych z migracjami, wojną oraz powojenną transformacją.

W trakcie spaceru uczestnicy będą zapraszani do refleksji nad tym, jak granice definiują przynależność i wykluczenie. Spacer prowadzi przez historyczne części Bydgoszczy: Pod Blankami, Długą, Wały Jagiellońskie i Przyrzecze, które staną się punktem wyjścia do przemyśleń nad eksploracją, zawłaszczaniem i renegocjowaniem przestrzeni. 

Spacer rozpoczyna się w Młynach Rothera. Trasa wiedzie przez ulice Pod Blankami, Długa, Wały Jagiellońskie, Przyrzecze. 

Spacer poprowadzi Evgenii Viskov, dziennikarz i producent. Wydarzenie jest efektem kolektywnej pracy interdyscyplinarnego zespołu, który powstał w ramach projektu Ministerstwo Przeprowadzek, finansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Teatr.  


Informacje organizacyjne:
Kiedy?
14.12.2024 r., godz. 12.00-13.30
Gdzie? Zbiórka: 
przy punkcie info w Młynach Rothera
Dla kogo?
dla osób powyżej 16. roku życia
Cena:
bezpłatnie
Zapisy:
wstęp wolny

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.