Festiwal Początek Sezonu

INFORMACJE

Dla wszystkich

Organizator: Fundacja Miejsce Uwagi
Współorganizatorzy: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

„Festiwal Początek Sezonu” to interdyscyplinarny festiwal, który odbędzie się w Bydgoszczy, w dniach 27-30 czerwca. Miasto będzie sceną, ale będziemy zapuszczać się również w inne rejony podczas spacerów przyrodniczych i literackich, popłyniemy barką poetycką, pójdziemy do Ostromecka. Będziemy dyskutować o przyszłości miast, roli przyrody i psychologii w rozwoju lokalnej społeczności, a także o czytelnictwie, awansie społecznym, ale i o powracającym Faulknerze.

W tym czasie odbędzie się ponad 40 różnych wydarzeń: debat, spotkań autorskich, warsztatów, koncertów, spacerów performatywno-przyrodniczych i literackich, a także wieczornych koncertów i spektakli. Wszystko to odbywać się będzie się nad rzeką Brdą, na Wyspie Młyńskiej w Młynach Rothera, w Miejskim Centrum Kultury, odrestaurowanej Barce Lemara i w kompleksie pałacowo-parkowym w Ostromecku.

Festiwal, zabierając głos w dyskusji o zrównoważonym rozwoju miast, eksplorować będzie różne aspekty życia miejskiego, skupiając się na roli przyrody w kształtowaniu przyjaznego środowiska dla mieszkańców, ale i głosie literatury, poruszającej tak ważne tematy jak pamięć, (po)niemieckość, lokalność, tożsamość.

Podczas dyskusji poruszane będą tematy związane z historią miejsca, dobrostanem mieszkańców, rolą słowa w przestrzeni miejskiej oraz wpływem literatury i sztuki na atmosferę społeczną. „Początek sezonu” będzie miejscem, gdzie spotykać się będą różne języki i perspektywy, gdzie konfrontowane będą trendy literackie, mity przenikające pamięć historyczną oraz wizje przyszłości. Festiwal budować będzie przestrzeń sprzyjającą interdyscyplinarnym dyskusjom i inspirować uczestników do działania na rzecz społeczności lokalnej. Nadrzędnym celem festiwalu jest promowanie zrównoważonego rozwoju miast przyszłości poprzez integrowanie literatury, muzyki, sztuki oraz refleksji nad relacją między człowiekiem a naturą.

Wizją jest aby „Początek sezonu” stał się platformą wymiany idei i doświadczeń, kształtujących świadomość społeczną i zachęcających do działań na rzecz wspólnoty lokalnej, a Bydgoszcz europejskim centrum wiedzy na temat rozwoju i przyszłości miast przyjaznych ludziom.
To będą cztery dni wypełnione spotkaniami literackimi, wędrówkami po mieście i z muzyką. Nie możemy się doczekać „Początku sezonu”, żeby spotkać się z Wami w Bydgoszczy!

Zespół: Tomasz Pańczyk, Justyna Sobolewska, Mikołaj Trzaska, Adam Wajrak, Grzegorz Kasdepke, Grzegorz Gauden, Dominika Kiss-Orska, Mila Burchart, Michał Tabaczyński, Małgorzata Kozieł-Pańczyk, Justyna Glusman, Weronika Serocka

Więcej informacji już wkrótce!

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.