Forum Filozoficzne #2: Inność i religia – spotkanie z dr. hab. Piotrem Domerackim

INFORMACJE
Organizatorzy: Młyny Rothera x Tupot Poetycki x Fundacja Koherencje
Partner merytoryczny: Pogawędnik Filozoficzny
W ramach szerzenia i rozwijania w naszym mieście kultury filozoficznej stworzyliśmy Forum Filozoficzne. To cykl, odbywający się dzięki współpracy Młynów Rothera, Fundacji Koherencje i Tupotu Poetyckiego.
Forum Filozoficzne składa się ze spotkań, które odbywają się w formie rozmowy z zaproszonym gościem, moderatorem i uczestnikami, na zadany wcześniej temat. Zasiadamy przy wspólnym stole, aby poddać się filozoficznym rozważaniom.
Czerpiąc inspirację z chrześcijaństwa, proponujemy podjęcie filozoficznej dyskusji na tematy powiązane z okresem wielkanocnym. Spotkania nie mają charakteru wyznaniowego, inspirują do refleksji nie tylko religijnej, ale także filozoficznej.
Tematyką spotkania będzie inność a religia. Ewangelia wg. Św. Jana uwrażliwia na kluczową kwestię wpisaną w zagadnienie „inność a religia”. Jest nią inność Boga. We wspomnianej Ewangelii pojawiają się takie sformułowania jak: „Na początku było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał” (J 1, 10); „Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli” ( J 1, 11); „Boga nikt nigdy nie widział” (J 1, 11). Nawet ci, do których Jezus przyszedł, nauczał, karmił, czynił znaki i cuda, poniósł śmierć krzyżową, a w końcu zmartwychwstał nie przyjęli go. Człowiek ma trudności z poznaniem Boga. Jest on tajemnicą, objawia się człowiekowi jako Bóg ukryty, nierozpoznawalny. Objawia się w taki sposób, ponieważ jest Innym, niewyobrażalnie, nieskończenie, absolutnie Innym. Inność jest imieniem Boga, manifestuje się poprzez skrytość i wynikającą z niej nierozpoznawalność. W filozofii dla niepojmowanej odmienności Boga zarezerwowany jest termin „transcendencja”. Tak określona inność jest kluczowym zagadnieniem filozofii religii.
Zachęcamy do rozmowy, a przed spotkaniem do zapoznania się z kilkoma propozycjami lektury, nawiązującymi do tematyki, którą poruszymy:
Synowiecki Adam, Mikołaja z Kuzy spotkanie z Absolutem. Dialog o Bogu ukrytym, przekład i komentarz Adama Synowiecki, „Studia Gdańskie”, t. 5, 1983, s. 167–219.
Levinas Emmanuel, Filozofia i idea nieskończoności, [w:] tegoż, Odkrywając egzystencję z Husserlem i Heideggerem, przeł. Ewa Sowa, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2008, s. 173–187.
Heschel Abraham Joshua, Bóg szukający człowieka. Podstawy filozofii judaizmu, przeł. Albert Gorzkowski, Wydawnictwo ESPRIT, Kraków 2007, rozdz. XXXIX: Ja i nie-ja, s. 491–496.
Materiały przygotowane przez dr. hab. Piotra Domerackiego na Forum Filozoficzne #3: Inność a religia: kliknij TUTAJ!
O prowadzącym:
Antoni Torzewski – filozof związany z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetem Szczecińskim i Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Jest autorem tekstów dotyczących głównie filozofii współczesnej i filozofii religii. Prowadzi Fundację Koherencje, której celem jest popularyzacja filozofii, muzyki i ich wzajemnych powiązań. W ramach działalności Fundacji organizuje m.in. Festiwal Filozofii. Poza filozofią, przez wiele lat śpiewał jako baryton w chórach kameralnych. Interesuje się także fotografią.
O Gościu:
dr hab. Piotr Domeracki – filozof, etyk, aksjolog i religioznawca; profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jestem twórcą i popularyzatorem monoseologii, czyli nauki o samotności. Moje zainteresowania naukowe obejmują: etykę, psychologię moralności, historię filozofii średniowiecznej, filozofię dialogu, hermeneutykę filozoficzną, filozofię samotności oraz filozofię religii, a w jej ramach szczególnie filozofię mistyki. W moich publikacjach koncentruję się przede wszystkim na filozoficznej analizie samotności. Publikowałem również prace poświęcone mistyce, filozofii religii Williama Jamesa, kondycji Kościoła Katolickiego w Polsce, zagadnieniu inności i obcości, figury diabła oraz filozofii spotkania.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 13.04.2025 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? kawiarnia Nowe Miejsce, I piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy? wstęp wolny