Przejdź do treści

Forum Filozoficzne #3: Teologia feministyczna – spotkanie z dr Katarzyną Szafranowską

INFORMACJE

Dla wszystkich
wstęp wolny

Organizatorzy: Młyny Rothera x Tupot Poetycki x Fundacja Koherencje
Partner merytoryczny: Pogawędnik Filozoficzny

W ramach szerzenia i rozwijania w naszym mieście kultury filozoficznej stworzyliśmy Forum Filozoficzne. To cykl, odbywający się dzięki współpracy Młynów Rothera, Fundacji Koherencje i Tupotu Poetyckiego.

Forum Filozoficzne składa się ze spotkań, które odbywają się w formie rozmowy z zaproszonym gościem, moderatorem i uczestnikami, na zadany wcześniej temat. Zasiadamy przy wspólnym stole, aby poddać się filozoficznym rozważaniom.

Czerpiąc inspirację z chrześcijaństwa, proponujemy podjęcie filozoficznej dyskusji na tematy powiązane z okresem wielkanocnym. Spotkania nie mają charakteru wyznaniowego, inspirują do refleksji nie tylko religijnej, ale także filozoficznej.

Tematyką spotkania będzie teologia feministyczna. W latach 70. radykalna feministka – Mary Daly – zwróciła uwagę na to, że gdyby pozbawić Biblię elementów patriarchalnych stałaby się jedynie zwięzłą broszurą. Przyczyniła się do upowszechnienia przekonania o niemożliwości pogodzenia feminizmu z religią. W latach 90. Margaret Wenig – amerykańska rabinka i pisarka – założyła, że „Bóg jest kobietą, która robi się starsza i starsza”. Natomiast Melissa Raphael – profesor teologii żydowskiej – zwróciła uwagę na to, że teologiczny wymiar można nadać drobnym gestom, relacjom i wzajemnej życzliwości. Niektóre badaczki skupiły się nad ujawnieniem istniejących w Piśmie Świętym – mimo patriarchalnej redakcji – kobiecych obrazów Boga.

Zachęcamy do rozmowy, a przed spotkaniem do zapoznania się z kilkoma propozycjami lektury, nawiązującymi do tematyki, którą poruszymy:

Adamiak E., O co chodzi w teologii feministycznej?, „Więź” 1993, Nr 1: kliknij TUTAJ!
Sapkowska A., Spotkanie z Boginią, „Zadra” 2000, Nr 1 (2): kliknij TUTAJ!
Obirek S., Kulturowy i teologiczny wymiar feminizmu, „Przegląd religioznawczy” 2021, Nr 4 (282): kliknij TUTAJ!
Materiały przygotowane przez dr Katarzynę Szafranowską na Forum Filozoficzne #3: Teologia feministyczna: kliknij TUTAJ!

O prowadzącym:

Antoni TorzewskiAntoni Torzewski – filozof związany z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetem Szczecińskim i Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Jest autorem tekstów dotyczących głównie filozofii współczesnej i filozofii religii. Prowadzi Fundację Koherencje, której celem jest popularyzacja filozofii, muzyki i ich wzajemnych powiązań. W ramach działalności Fundacji organizuje m.in. Festiwal Filozofii. Poza filozofią, przez wiele lat śpiewał jako baryton w chórach kameralnych. Interesuje się także fotografią.

O Gościu:

dr Katarzyna Szafranowska

dr Katarzyna Szafranowska – filozofka, kulturoznawczyni, adiunktka na Wydziale „Artes Liberales” UW. W swojej pracy badawczej zajmowała się problematyką mniejszościową: pojęciem małych literatur, filozoficzną krytyką przemocy, a także pojęciem gościnności. Badała także potencjał feministycznej teologii żydowskaiej jako formy oporu wobec populizmu. Od kilku lat jej analizy krążą wokół związków pomiędzy cielesnością a wyobraźnią polityczną. Jej obecne badania dotyczą społecznego wymiaru afektów (m.in. nadziei czy żałoby czy nadziei). Nieustająco bliska jest jej perspektywa feministyczna.

 


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 14.04.2025 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? kawiarnia Nowe Miejsce, I piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy? wstęp wolny