Koloryt gwary miejskiej

INFORMACJE

Dla wszystkich
Zapisz się

Razem z Fundacją Tu Kultura zapraszamy do wsłuchania się w opowieść prof. dr. hab. Andrzeja S. Dyszaka, dzięki której poznamy zarówno niecodzienne słowa, jak i całe zwroty regionalnej mowy. Dowiemy się, co znaczą takie wyrażenia, jak  gzubrychtować się czy drykować.

prof. dr hab. Andrzej S. Dyszak – językoznawca, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalizujący się w  gwarze miejskiej Bydgoszczy, gwarze środowiskowej oraz języku współczesnej prozy i poezji polskiej. Autor małego słownika gwary bydgoskiej pt. “Jak mówili bydgoszczanie”, wydanego staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, oraz monografii pt. “Gwara miejska bydgoszczan”.

Uzupełnieniem spotkania będzie wernisaż wystawy niecodziennych dzieł sztuki – obejrzymy gwarowe plakaty liternicze oraz prace hafciarskie, które powstały podczas warsztatów i stworzą scenografię do fotografowania się w betach. Dzięki spotkaniom pod wspólnym hasłem A może by tak gwarą nie tylko pielęgnujemy lokalne dziedzictwo, ale również budujemy poczucie przynależności do naszej małej ojczyzny.

Fotorelacja

Fot. Artur Hilbrecht

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.