Miasto przyszłości: „Edukacja przyszłości a zielona przestrzeń miejska”
INFORMACJE
Współczesne miasta borykają się z coraz większymi problemami spowodowanymi przez szybko postępującą zmianę klimatu. Z kolei wydarzenia ostatnich lat, przede wszystkim okres pandemii COVID-19 uwypukliły potrzebę rozmowy o tym, w jaki sposób otoczenie, w którym żyjemy i pracujemy, wpływa na jakość naszego życia i jak bardzo zależy ona od przyrody i błękitno-zielonej infrastruktury miasta. Rosnąca świadomość ekologiczna będąca skutkiem tych procesów oraz potrzeba zrównoważonego rozwoju prowadzą do zmiany podejścia w projektowaniu miejskich przestrzeni, a w konsekwencji transformację zarówno krajobrazów, jak i życia społecznego.
Pandemia uwypukliła, jak ważne są tereny zieleni w mieście dla jakości życia, a tym samym jak ważna jest konieczność ich starannego utrzymania, w tym zachowania starego drzewostanu. Jednakże, miejska przyroda jest poddawana rosnącej presji wynikającej zarówno z działalności człowieka, jak i zmian klimatycznych. Z tej perspektywy jednym z głównych wyzwań są coraz częstsze susze powodujące, że utrzymanie zieleni jest trudniejsze i bardziej kosztowne. Z drugiej strony, gwałtowne wichury i deszcze nawalne stanowią ogromne wyzwanie dla miejskich systemów kanalizacyjnych, które nie są w stanie przyjąć w krótkim czasie tak dużych ilości wody.
W odpowiedzi na te wyzwania władze miast podejmują działania dotyczące błękitno- zielonej infrastruktury i zwiększają powierzchnie przepuszczalne, które umożliwiają zatrzymywanie wody w miejscu opadu. Dodatkowo, wspierają różnorodność biologiczną, co zwiększa odporność na niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Środowisko przyrodnicze miasta staje się tym samym jego integralną częścią i zasobem, który powinien podlegać ochronie, elementem szkieletowej infrastruktury miasta mającym bezpośredni wpływ na jakość życia. Dlatego też debata na temat funkcji przyrody w mieście coraz częściej koncentruje się także na aspektach finansowych, czyli wartości elementów ekosystemu, np. drzew, w kontekście świadczonych przez nie usług ekosystemowych.
Rola, kształt, ochrona, jakość oraz funkcja środowiska w mieście jest dziś kluczem do jego długofalowego i zrównoważonego rozwoju. Właśnie z tego powodu dyskusja o mieście przyszłości upomina się o redefinicję ludzkiej i nie-ludzkiej wspólnoty mieszkańców oraz zrozumienia zależności między tkanką miejską a florą i fauną. W gronie ekspertów i ekspertek ds. miejskiej zieleni, błękitno-zielonej infrastruktury, przyrodników oraz socjologów będziemy rozmawiać o tym, jak zmieniają się oczekiwania mieszkańców, czy ta zmiana ma wpływ na postrzeganie roli środowiska przyrodniczego w miastach przez ich włodarzy i czy podejmowane przez nich działania stanowią właściwą odpowiedź na oczekiwania mieszkańców.
W spotkaniu wezmą udział: Staszek Łubieński, Marzena Suchocka, Joanna Rayss, Karol Podyma, Michał Cichoracki. Prowadzenie: Justyna Glusman
Organizator: Fundacja Miejsce Uwagi
Kiedy? 29.06.2024 r. godz. 14.00 – 15.30
Gdzie? Spichrz Mączny, parter
Dla kogo? dla wszystkich zainteresowanych
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny