Ministerstwo przeprowadzek: call for participants
INFORMACJE
Jesteś osobą artystyczną? Piszesz teksty? Komponujesz? Lubisz opowiadać historie? Idąc ulicą, układasz w głowie monologi, a miasto mówi do Ciebie historiami obecnych i byłych mieszkańców? Interesują Cię polityki przestrzeni, pamięć, praktyki teatru site-specific? Czujesz potrzebę tworzenia alternatywnych miejskich narracji? Zapraszamy twórców, osoby piszące – tych, które mają już za sobą debiut drukiem / debiut sceniczny, a także tych, którym bliska jest kultura i twórcza refleksja nad miastem – aktywistów, animatorów kultury, przewodniczki miejskie, badaczki i badaczy.
Ministerstwo Przeprowadzek to projekt teatralny, podczas którego zastanowimy się, jak możemy opowiadać miasto, czyje historie pomijamy na co dzień. Osią programu jest wspólna praca nad stworzeniem spacerów performatywnych i produkcja słuchowisk, które swoją premierę będą miały jesienią bieżącego roku. „Ministerstwo Przeprowadzek” odnosi się do zmiany i ruchu – zarówno fizycznego, jak i społecznego. Wierzymy, że miasto jest wielogłosem, dlatego chcemy pochylić się nad wielością doświadczeń, które są udziałem jego mieszkanek i mieszkańców. Przeprowadzki mogą odnosić się więc do życiowych zmian, oporu wobec wykluczenia, doświadczeniem migracji czy uchodźstwa. Podczas przeprowadzek, oprócz artefaktów, niesiemy ze sobą swoje historie, borykamy się z poczuciem zagrożenia, wyruszamy w poszukiwaniu bezpieczeństwa czy poczucia przynależności.
Co przed nami?
Trzy zjazdy offline: 15-16 czerwca, 6-7 lipca i 20-21 lipca 2024
Klasy mistrzowskie z dramaturgami, kompozytorkami, badaczkami, przewodnikami, aktywistkami i praktyczkami kultury. Zespół kuratorski wesprze każdą z uczestniczących osób na drodze przygotowania spaceru performatywnego. Do wybranych spacerów nagramy słuchowiska.
Podczas spaceru performatywnego wychodzimy z opowieścią do przestrzeni miejskiej. Widownia podąża za narratorem, który staje się przewodnikiem po nowych warstwach znaczeń.
- 15-16 czerwca porozmawiamy o narracjach i historiach miejskich, mniejszościach historycznych, (po)niemieckości, żydowskości, śladach obecności. Czekają nas wizyty studyjne, praca z archiwaliami (listy, pamiątki), teoretyczne wprowadzenie do historii chodzenia i spacerowania, dyskusje o pomysłach uczestników na ich własne spacery performatywne.
- 6-7 lipca zaplanowaliśmy warsztaty field-recordingu, wizytę studyjną. Porozmawiamy o tekście (post)dramatycznym i strategiach budowania spacerów performatywnych.
- 20-21 lipca spotkamy się z włoskim kolektywem teatralnym Cantieri Meticci. Porozmawiamy o pracy z lokalną społecznością i nałożymy własne projekty na tkankę miasta.
Planowane premiery spacerów performatywnych: sierpień-wrzesień 2024
Osoby chętne do udziału w programie prosimy o wypełnienie formularza: https://forms.office.com/e/EvFTbrj4xu
Spotkania będą odbywać się na terenie Bydgoszczy, głównie w języku polskim, czasem angielskim, ukraińskim czy białoruskim. Mamy na pokładzie tłumaczy. W razie potrzeby jesteśmy w stanie pomóc z zapewnieniem noclegów podczas zjazdów.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? zgłoszenia przyjmujemy do 14 czerwca 2024 r.
Terminy spotkań offline: 15-16 czerwca, 6-7 lipca i 20-21 lipca 2024
Planowane premiery spacerów performatywnych: sierpień-wrzesień 2024
Dla kogo? dla osób twórczych, którym bliska jest tematyka miejska
Cena: bezpłatnie
Zapisy: przez formularz online, kliknij TUTAJ!
„Przez większość czasu chodzenie jest jedynie praktycznym, nieprzemyślanym sposobem przemieszczania się pomiędzy dwoma punktami. Postrzeganie chodzenia jako przedmiotu refleksji, rytuału, medytacji jest specjalnym podzbiorem chodzenia: podobnym pod kątem fizjologicznym i odmiennym w sensie filozoficznym od sposobu chodzenia, podczas którego listonosz dostarcza pocztę, a pracownik biurowy wsiada do pociągu. Oznacza to, że temat chodzenia dotyczy w pewnym sensie tego, w jaki sposób nadajemy uniwersalnym czynnościom szczególne znaczenia. (…) Historia chodzenia jest historią amatorską, tak jak chodzenie jest aktem amatorskim. Wkracza ono w pole wszystkich innych dziedzin – przez anatomię, antropologię, architekturę, ogrodnictwo, geografię, historię polityczną i kulturową, literaturę, seksualność, religię – i nie zatrzymuje się w żadnym z nich na swojej długiej trasie.”
Rebecca Solnit, Wanderlust: A History of Walking
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Teatr. Realizacja zadań w przestrzeni miejskiej jest możliwa dzięki współpracy z Biblioteką w Śródmieściu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (Filia nr 14)