„Młodzi i ich rzeczywistość”
INFORMACJE
Spotkanie wokół raportu „Potrzeby, oczekiwania i praktyki młodych. Raport z badania krakowskiej młodzieży”
Wszystkich zainteresowanych potrzebami, oczekiwaniami i zachowaniami młodzieży zapraszamy do Młynów na spotkanie, podczas którego poznamy rzeczywistość młodych ludzi. Dowiemy się, dlaczego muszą zarywać noce trzy dni w tygodniu, jak z nimi rozmawiać i jakie techniki badań są skuteczne w odkrywaniu potrzeb i nawyków tej grupy. Przeanalizujemy wyniki badań przeprowadzonych wśród krakowskiej młodzieży.
„Przyszłość miasta” – to hasło, które towarzyszy zespołowi Młynów Rothera w działaniach programowych na rzecz młodzieży. Młodzi wybrali Młyny Rothera i Wyspę Młyńską na swoje miejsce spotkań. Chcą być razem, oddawać się swoim pasjom, czuć się dobrze w mieście. To nas bardzo cieszy. Coraz głośniej mówi się o kryzysie, który dotyka młode pokolenia. Młodzi są poddani dużej presji. To budzi naszą troskę.
Młodzi są przyszłością miasta. Dzisiejsze nastolatki za kilka, kilkanaście lat będą żyć i pracować w Bydgoszczy, tworzyć jej życie kulturalne. Dlatego chcemy młodych zrozumieć, dać im głos i przestrzeń do działania, a kiedy trzeba – pomóc. W programie Młynów pojawią się działania dla młodzieży, tworzone z młodzieżą, opowiadające o młodzieży. Wierzymy, że kultura, rozwijanie pasji, kreatywność są dobrą propozycją dla młodych. Zapraszamy młodych do współtworzenia oferty Młynów Rothera, będziemy inspirować do zaangażowania w kreatywne działania, prezentować dobre praktyki oraz sieciować osoby i środowiska działające na rzecz młodych. Na wystawie Węzły opowiadamy o tych, którzy tworzyli Bydgoszczy w przeszłości. Czas skupić się na tych, od których zależy przyszłość miasta.” – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów.
Spotkanie poprowadzi Łukasz Maźnica – moderator procesów kreatywnych, trener design thinking i badacz, specjalizujący się w badaniu doświadczeń odbiorców.
Wnioski płynące z raportu, które zostaną omówione podczas spotkania, mogą stać się pomocne dla instytucji publicznych, ale też dla wszystkich, którzy zajmują się pracą z młodzieżą z pokolenia Z. Opowieść o świecie młodych będzie połączona z „poradnikowym” przybliżeniem samych badań krakowskiej młodzieży. Łukasz Maźnica wskaże, z jakich technik i narzędzi korzystano podczas badania, ale też zwróci uwagę na to, że zanurzenie w świat młodych nie wymaga specjalistycznych badań akademickich, często bowiem bardziej wartościowe okazują się badania realizowane przez zespoły wewnętrzne np. pracowników. Niezwykle istotna jest też odpowiednio zaprojektowana oferta, która może stać się lekarstwem na poprawę doświadczeń młodzieży.
Fot. Aneta Pawska