Myślowisko miejskie #4 _ praca, własność i wspólnota

INFORMACJE

Dla dorosłych

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności. Tym razem tematyką naszych rozważań będzie praca, własność i wspólnota. Postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie, czym dla filozofii jest praca? Zajmiemy się także zagadnieniem wspólnoty w zglobalizowanym świecie. Rozważaniom poddamy kwestie związane ze wspólnotą wobec utowarowienia, ucyfrowienia i automatyzacji rosnącej liczby stosunków społecznych. Na spotkaniu nie zabraknie odniesień do marksizmu oraz różnych nurtów filozoficznych, które od dawna nawiązują do zagadnień związanych ze wspólnotą, własnością, pracą i ich umiejscowieniem w różnych kontekstach.

Daniel Sobota, w roli gospodarza spotkania, będzie rozmawiał z Mikołajem Ratajczakiem – filozofem, historykiem idei, tłumaczem, pracownikiem Zespołu Filozofii Kultury IFiS PAN, wykładowcą Collegium Civitas. Rozmówca jako pierwszy tłumaczył pisma Karola Marksa na język polski od 1986 roku. Filozof jest autorem książki pt. ” Forma życia i dobro wspólne. Geneza i aktualność współczesnej włoskiej filozofii politycznej”, która w 2022 r. dostała nominację do nagrody im. Marcina Króla.

O idei cyklu:

Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?

Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych.  Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych.

Gospodarzem naszych spotkań jest filozof – Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. Trener UEFA B i zawodnik piłki nożnej.

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościem, który będzie naszym filozoficznym przewodnikiem. Zachęcamy do rozmowy również Publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadając, komentując, dzieląc się spostrzeżeniami.

Zapraszamy do Młynów na prawdziwe święto myślenia!

Fot. Aneta Pawska

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.