Myślowisko miejskie #8: Filozofia wobec wyzwań kapitalizmu

INFORMACJE

Dla wszystkich

Organizator: Młyny Rothera x Fundacja Myślowisko

Na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu “Myślowisko miejskie” porozmawiamy z prof. Andrzejem Lederem z IFiS PAN na temat jego najnowszej książki pt. “Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenie z semantyki języków ekonomicznych”. Wspólnie zastanowimy się nad tematami jak kapitalizm, konsumpcjonizm oraz rola pieniądza.

Zdaniem prof. Ledera refleksja nad ekonomicznymi mechanizmami, kształtującymi kulturę, w jakiej żyjemy, jest jednym z najważniejszych – i w ostatnich dziesięcioleciach zaniedbanych –  obowiązków, przed jakimi staje filozofia. Myślenie filozoficzne to przede wszystkim myślenie krytyczne, które jednak potrafi także wskazywać pozytywne rozwiązania. Albowiem – jak powiada prof. Leder – “w gruncie rzeczy wiemy, co trzeba by zrobić, aby świat, w którym żyjemy, stał się dla nas wszystkich – bytów ludzkich i nie-ludzkich – lepszy…”

O gościu:

Andrzej Leder, filozof, urodzony w 1960 roku, doktor habilitowany, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, praktykuje też psychoterapię. Wydał rozprawę filozoficzną: Nauka Freuda w epoce ‘Sein und Zeit’, pracę na temat historii Polski: Prześniona rewolucja, ćwiczenie z logiki historycznej, rozprawy dotyczącą idei filozoficznych w XX wiecznej Europie: Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym, i Był kiedyś postmodernizm, książkę podejmującą filozoficzną analizę języków ekonomii: Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenie z semantyki języków gospodarczych, a także, po angielsku: The Changing Guise of Myths i po niemiecku Polen in Wachtraum. Die Revolution 1939-1956 und Ihre Folge. Naucza w Szkole Nauk Społecznych (GSSR) IFiS PAN, a także Uniwersytecie paryskim (Sorbona). Mieszka w Warszawie.


O idei cyklu:

Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?

Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych. Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych 

Gospodarzem naszych spotkań jest filozof – Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. TrenerUEFA B i zawodnik piłki nożnej.  

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościem, który będzie naszym filozoficznym przewodnikiem. Zachęcamy do rozmowy również publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadająckomentując, dzieląc się spostrzeżeniami. 

Zapraszamy do Młynów na prawdziwe święto myślenia!


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 19.06.2024 r., godz. 18.00
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? Dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: kliknij TUTAJ!

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.