Na styku kultury i nauki #1: Jak popularyzować naukę w kulturze dezinformacji?

INFORMACJE

Dla wszystkich

Fotorelacja

Organizator: Młyny Rothera
Współorganizator: “Pismo. Magazyn Opinii”

O cyklu spotkań Na styku kultury i nauki:

Młyny Rothera po raz kolejny łączą siły z magazynem “Pismo”. W cyklu spotkań Na styku kultury i nauki będziemy rozmawiać z popularyzatorkami nauki o tym, jak przekazywać i upowszechniać naukę we współczesnej kulturze – budować mosty między dziedzinami, przystępnie tłumaczyć świat bez wpadania w pułapkę nadmiernych uproszczeń, ocalać wiedzę naukową w erze postprawdy i dezinformacji.

O pierwszym spotkaniu:

Według badań Digital Poland fake newsy mają o 70 procent większą szansę na bycie udostępnionymi w internecie, niż zweryfikowane, potwierdzone naukowo informacje. W efekcie dezinformacja rozchodzi się po mediach społecznościowych sześciokrotnie szybciej niż prawda. Jak w tych warunkach prowadzić publiczną edukację w takich tematach, jak kryzys klimatyczny? Jakie pułapki czyhają na popularyzatorów nauki? I jak utrzymać rzetelność wiedzy w świecie skrótu i ograniczonego zaufania do nauki? O tym wszystkim redaktorka prowadząca „Pisma. Magazynu Opinii”, Zuzanna Kowalczyk porozmawia z doktorką Aleksandrą Kardaś – fizyczką atmosfery, popularyzatorką nauki, wiceprezeską Fundacji Edukacji Klimatycznej i redaktorką naczelną serwisu Naukaoklimacie.pl.

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Zuzannę Kowalczyk z Gościnią. Liczymy też na to, że publiczność aktywnie włączy się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadając, komentując, dzieląc się spostrzeżeniami.

Razem z “Pismo. Magazyn Opinii” zapraszamy na spotkanie z dr Aleksandrą Kardaś!

 


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 21.03.2024 r., godz. 18.00-19.30
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? dla wszystkich zainteresowanych tematyką
Cena: bezpłatnie
Zapisy: kliknij TUTAJ!O Gościni:

dr Aleksandra Kardaś – fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki, wiceprezeska Fundacji Edukacji Klimatycznej i członkini Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk. Jest redaktorką naczelną serwisu Naukaoklimacie.pl, autorką popularno-naukowej „Książki o wodzie”, a także współautorką podręczników „Nauka o klimacie” oraz „Klimatyczne ABC”. Od wielu lat dzieli się z publicznością wiedzą na temat klimatu w ramach festiwali nauki, wykładów, kursów internetowych oraz artykułów prasowych i internetowych.

O prowadzącej:

Zuzanna Kowalczykdziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. Redaktorka prowadząca „Pisma. Magazynu Opinii”. Wcześniej związana z „Gazetą Wyborczą” oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz. Poza „Pismem” publikowała m.in. w „Magazynie Świątecznym”, „Gazecie Wyborczej”, „non/fiction” oraz Dwutygodniku. 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.