O dobrym i złym sąsiedztwie – wykład prof. Andrzeja Dyszaka

Fot. A. Hilbrecht

INFORMACJE

Dla wszystkich
wstęp wolny

Zapraszamy na trzy krótkie wykłady w temacie dobrego i złego sąsiedztwa  – w tle nie tylko ,,Most Królowej Jadwigi” ale i gwara bydgoska, którą bada prowadzący prof. dr hab. Andrzej Dyszak.

Przyjrzymy się językowemu wymiarowi sąsiedztwa, poznając pochodzenie słowa ,,sąsiad”, jego wyrazy pokrewne oraz ich znaczenia. Przyjrzymy się także temu, w jaki sposób ,,sąsiad” i ,,sąsiedztwo” odzwierciedlają się w przysłowiach oraz w gwarze bydgoskiej, korzystając z ilustracji fragmentami Mostu Królowej Jadwigi.

W kolejnej części przybliżymy oblicza bydgoskich sąsiadów, analizując dwa kontrastujące sposoby postrzegania sąsiedztwa na przykładzie Mostu Królowej Jadwigi, powieści Wiesława Rogowskiego ,,Kamienny bruk” oraz filmu ,,Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego.

Na koniec skupimy się na trudnych aspektach sąsiedztwa, eksplorując relacje polsko-niemieckie w przedwojennej Bydgoszczy oraz konflikty między bydgoszczanami a antkami – mieszkańcami pochodzącymi spoza Pomorza, aby lepiej zrozumieć kontekst historyczny oraz kulturowy, który kształtuje naszą dzisiejszą wspólnotę.

Dołączcie do nas, aby wzbogacić swoją wiedzę na temat sąsiedzkich relacji oraz odkryć fascynujące historie związane z naszym miastem!

Plan spotkania:
14.00 – Sąsiad i sąsiedztwo w języku i popkulturze (pochodzenie słowa sąsiad, wyrazy pokrewne, ich znaczenia – ilustracja fragmentami Mostu Królowej Jadwigi; sąsiad i sąsiedztwo w przysłowiach, w piosence i w filmach)

14.45 – Bydgoscy sąsiedzi (bydgoszczanie w okresie międzywojnia: Polacy, Niemcy i Żydzi, Pomorzacy a antki – na podstawie Mostu Królowej Jadwigi oraz prozy Tadeusza Nowakowskiego)

15.30 – Trudne sąsiedztwo (relacje polsko-niemieckie w czasie okupacji hitlerowskiej, wokół tzw. krwawej niedzieli, źli i dobrzy Niemcy – na podstawie Mostu Królowej Jadwigi, powieści Kamienny bruk i filmu Sąsiedzi).

 

O prowadzącym:

 Dyszak

Prof. dr hab. Andrzej Dyszak ukończył w 1979 r. filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Na UKW pracuje od 1 lutego 1987 r. Stopnie naukowe w zakresie językoznawstwa (doktora w roku 1990 i doktora habilitowanego w roku 2000) oraz tytuł profesora nauk humanistycznych (2012) uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim.

 


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 1.06.2024 r., godz. 14.00-16.00
Gdzie? Młyn, I piętro
Dla kogo? Dla wszystkich zainteresowanych tematyką
Cena: bezpłatne
Zapisy: wstęp wolny

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.