Przejdź do treści

Osoby w spektrum autyzmu – ludzie (nie) tacy sami jak wszyscy

fot. A. Pawska

INFORMACJE

Dla wszystkich

Zapraszamy na pełne aut(ent)yzmu wydarzenie, które otwiera umysły i serca!

W ramach obchodów Światowego Miesiąca Świadomości (i Akceptacji) Autyzmu odbędzie się naukowo-samorzecznicze spotkanie pt. „Osoby w spektrum autyzmu – ludzie (nie) tacy sami jak wszyscy”. Będzie to okazja, by neuroróżnorodność została zrozumiana, wysłuchana i celebrowana.

Wykłady poprowadzą: dr Katarzyna Grzesiak-Bramańska (aka NeuroFeniks), Ida Tymina (aka Ida Rozmawia) i Katarzyna Sterecka (aka ProjektPsyche) – które połączą swoje osobiste doświadczenia z wiedzą naukową i praktyką ekspercką. Każda z prelekcji poruszy inne aspekty codzienności życia osób neuroodmiennych.

Dowiesz się, czym właściwie jest autyzm oraz jak może przebiegać diagnostyczna i terapeutyczna ścieżka osób w spektrum autyzmu. Odkryjesz sposób, w jaki autystyczny umysł postrzega świat. Poznasz neuroprzyjazne podejście do komunikacji z poszanowaniem ludzkiej inności. Ponadto spotkanie to będzie przestrzenią do szczerego dialogu o społecznej (neuro)różnorodności, ale także inspiracją i motywacją do (samo)świadomości i (samo)akceptacji.

Daj się zaprosić do budowania świata, w którym każdy człowiek może być sobą, bez względu na neuro(a)typ.

Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa posterów przygotowanych przez osoby przynależące do Studenckiego Koła Naukowego Neuroróżnorodność UKW.

 


O Gościach:

Ida Tymina

Ida Tymina – edukatorka, samorzeczniczka, aktywistka. Swoje doświadczenia zaczęła opisywać w 2020 roku na profilu @ida_ma_autyzm na Instagramie. W ramach podcastu IDA ROZMAWIA przeprowadza wywiady z osobami neuroodmiennymi i ekspertkami w temacie autyzmu i ADHD. Prowadzi entuzjastycznie przyjmowane spotkania na temat neuroróżnorodności w miejscu pracy i inkluzywnego języka w instytucjach publicznych, organizacjach pożytku publicznego i międzynarodowych firmach. Jako samorzeczniczka reprezentuje osoby neuroodmienne w mediach i na międzynarodowych konferencjach.

Tytuł wystąpienia p. Idy to: „Jak działa autystyczny umysł? Teoria monotropizmu”.

Katarzyna Sterecka

Katarzyna Sterecka – samorzeczniczka w spektrum ADHD i autyzmu, autorka działań psychoedukacyjnych pn. „Projekt Psyche”; trenerka osób neuroAtypowych; pracuje metodami terapeutyczno-coachingowymi również z depresją i nerwicą oraz osobami LGBTQIA+; mentorka w ramach programu pn. „Mentoring Female2Female”; edukatorka i tutorka w zakresie neuroróżnorodności i inkluzji, badaczka, blogerka sieciująca neuroatypową e-społeczność w ramach takich działań jak np. „Atypowe Cafe” czy „Body Doubling”.

Tytuł wystąpienia p. Katarzyny: „Halo! Czy mnie słychać? NeuroPrzyjazne Triki na Jasną Komunikację”.

dr Katarzyna Grzesiak-Bramańska

dr Katarzyna Grzesiak-Bramańska – adiunkt badawczo-dydaktyczna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego; badaczka społecznej neuroróżnorodności, w szczególności spektrum autyzmu; (współ)opiekun Studenckiego Koła Naukowego Neuroróżnorodność; koordynatorka anglojęzycznych kursów na temat wspierania neuroróżnorodnych osób w procesie studiowania oraz na temat diagnozy, terapii i edukacji osób w spektrum autyzmu; certyfikowana diagnostyczka kliniczna osób w kierunku spektrum autyzmu (ADOS-2, ADI-R, CAT-Q, inne) oraz ADHD (m.in. DIVA-5, Conners-3); autorka projektu „NeuroFeniks”, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat ASD(C), ADHD, AuDHD, sensoryzmów, dysleksji, dyspraksji, itp.; szkoleniowiec rad pedagogicznych współpracująca z bydgoskim MOEN-em; Autystka z dysleksją i nieustaloną lateralizacją działająca samorzeczniczo jako blogerka, ukazująca życie w spektrum autyzmu z wielu perspektyw, w tym rodzicielskiej (#ASPImamaASPIdzieci); prywatnie żona neuroAtypowego przystojniaka i mama dwójki dzieci w spektrum autyzmu.

Temat wystąpienia p. Katarzyny: „Spektrum autyzmu – diagnoza, terapia i edukacja”.

 


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 04.04.2025 r., godz. 17.00-19.30
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? Dla wszystkich zainteresowanych
Cena: 10 zł
Zapisy: TUTAJ!