Piknik popularnonaukowy z okazji 119. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego
INFORMACJE
Dla wszystkich
Bezpłatne
Świętuj z nami 119. rocznicę urodzin Mariana Rejewskiego!
W tym roku przypada 119. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, bydgoszczanina, który przyczynił się do odmienienia losów II wojny światowej, łamiąc szyfr Enigmy. Z tej okazji w sobotę, 17 sierpnia, Wyspa Młyńska zamieni się w piknikowe miasteczko pełne różnorodnych atrakcji związanych z kodowaniem, zgłębianiem tajników historii czy robotyką.
Rocznica urodzin Mariana Rejewskiego to okazja do spojrzenia na jego dokonania na nowo. Złamanie szyfru Enigmy było możliwe dzięki wiedzy z zakresu kryptologii i matematyki, a te dziedziny nauki stały się początkiem w rozwoju informatyki i cyberbezpieczeństwa.
Na odwiedzających czekać będzie ponad 10 stanowisk wypełnionych atrakcjami. Warto odwiedzić je wszystkie, biorąc jednocześnie udział w grze piknikowej, w której do wygrania będą nagrody powiązane z tematyką wydarzenia (torba, piórnik, gra zręcznościowa łamigłówka). Przygotowane atrakcje skierowane będą do wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Młyny Rothera zaprosiły do współpracy przy organizacji pikniku różnorodne instytucje zajmujące się popularyzacją nauki i historią. Podczas pikniku atrakcje zaprezentują: Centrum Szyfrów Enigma, Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Nauki Kopernik, Delegatura IPN w Bydgoszczy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy, Stowarzyszenie ROBOproject, CODEBY, Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy, Stowarzyszenie MY TEŻ.
Informacje organizacyjne: Kiedy? 17.08.2024 r., godz. 12.00 – 17.00 Gdzie? Wyspa Młyńska, w razie niepogody wydarzenie odbędzie się w Młynach Rothera. Dla kogo? dla wszystkich zainteresowanych Cena: bezpłatne Zapisy: wstęp wolny
Podczas pikniku będzie można wziąć udział w dwóch grach:
Pierwsza z nich dotyczy szyfrów. Na każdym stanowisku Wystawców rozwiążesz kryptologiczną zagadkę, a po poprawnym wykonaniu zadania otrzymasz pieczątkę na specjalnej karcie do gry. Zbierz co najmniej 6 z 10 pieczątek i wymień kartę na nagrodę w punkcie info, znajdującym się wewnątrz Młynów. Pula nagród jest ograniczona – warto wziąć udział od razu!
Jakie nagrody przygotowaliśmy?:
– bawełniana torba z nadrukiem;
– drewniany piórnik z wyposażeniem;
– gra łamigłówka logiczna. Sprawdź regulamin udziału w zabawie
Druga gra dotyczy wystawy “Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Odszukaj na ekspozycji wizerunek Mariana Rejewskiego, zrób zdjęcie, które pokażesz w punkcie info i odbierz nagrodę.
Jakie nagrody przygotowaliśmy?:
– zakładka lub pocztówka z grafiką “Węzłów” – do wyboru 1 z 2;
– voucher rabatowy w wysokości 10% do wykorzystania w kawiarni Nowe Miejsce w dowolnym terminie;
– voucher rabatowy w wysokości 20% do wykorzystania na zakup biletów na wystawę “Młyn-Maszyna” w terminie do 30 września 2024 r. Sprawdź regulamin udziału w zabawie
Sprawdź, co przygotowali wystawcy:
Centrum Szyfrów Enigma zaprezentuje m.in. szyfrowanie Cylindrem Jeffersona! W ramach gry piknikowej czeka na Was szyfr Atbasz!
Wśród planowanych atrakcji m.in.: kolorowanka dla najmłodszych, deszyfrowanie grzebieniem (metoda Jana Kowalewskiego), szyfrowanie komórką, ukrywanie wiadomości atramentem sympatycznym, drewniane i metalowe łamigłówki logiczne oraz gra logiczna – „Kolorowy kod” i „Mirror Puzzle”. Wystawcy zaprezentują modele edukacyjne: płachty Zygalskiego, bomba Rejewskiego, Enigma i rotory.
Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć sprzęty takie jak: edukacyjna Enigma, edukacyjna bomba Rejewskiego, Płachty Zygalskiego, Rotory 3D, Cylinder Jeffersona.
Poznaj szyfr Polibiusza, model maszyny szyfrującej Enigma i weź udział w warsztatach plastycznych przygotowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku!
Na stanowisku Muzeum II Wojny Światowej będzie okazja zobaczyć model maszyny szyfrującej Enigma przeznaczony do celów edukacyjnych i zrozumieć sposób jej działania. Ponadto poznacie także historię szyfrowania od czasów najdawniejszych po okres II wojny światowej. Dowiecie się, jakie szyfry wykorzystywane były na przestrzeni wieków oraz jakie narzędzia służyły dawniej do komunikacji. Wystawcy przybliżą Wam też postać Mariana Rejewskiego i zespołu polskich kryptologów, którzy przyczynili się do rozpracowania maszyny szyfrującej Enigma. Będziecie mieli również możliwość pracy nad dekryptażem informacji za pośrednictwem szyfru Polibiusza. Dodatkowo przewidziane są warsztaty plastyczne „Szyfr w obrazie”, gdzie pod kierunkiem edukatora, wykonacie własne kolaże. Nie zabraknie też licznych zadań i łamigłówek.
„Szyfr Cezara”? „Ukryty obraz”? A może „Świetlne iluzje”? Te i inne atrakcje czekają odwiedzających tegoroczny Piknik popularnonaukowy z okazji 119. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego już 17 sierpnia w Młynach Rothera w ramach wystawy mobilnej „O matmo!” CNK.
Dofinansowano z Programu „Nauka dla Ciebie” Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.
„O matmo!” tworzy ponad 20 interaktywnych eksponatów poświęconych prezentacji zagadnień matematycznych i ich różnym, praktycznym zastosowaniom. Wystawa w angażujący i przyjazny sposób przybliża świat matematycznych tajemnic, skłaniając do refleksji nad nimi i inspirując do ich dalszego samodzielnego eksplorowania.
Wystawcy z Torunia połączą naukę z techniką, odkryją przed Wami świat szyfrów i historię Mariana Rejewskiego, a także karty historii!
Wśród atrakcji także:
– prezentacja aplikacji “ODNAJDŹ NAUKĘ” – dzięki, której będzie można zapoznać się z dorobkiem naukowym kilku pokoleń badaczy związanych z województwem i jednocześnie będąca narzędziem turystycznym, ułatwiającym planowanie wycieczek
– szyfry
– łamigłówki
– gry logiczne
– przybliżenie postaci Mariana Rejewskiego
– specjalne zadanie w ramach gry piknikowej
Młyn Wiedzy jest beneficjentem programu Ministerstwa Edukacji i Nauki SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI – Popularyzacja nauki i promocja sportu.
Delegatura IPN w Bydgoszczy przygotowała zadanie piknikowe z Szyfrem Cezara!
Na uczestników pikniku czekają m.in. edukacyjne materiały oraz gry planszowe IPN: “Giganci nauki”, “Zwierzęca brygada”.
Wśród planowanych atrakcji: przygotowywanie okolicznościowych przypinek i breloczków.
Tutaj odkryjecie tajniki szyfru Ottendorfa!
Wystawcy zaplanowali prezentację dawnej szkoły z okresu zaboru pruskiego oraz dwudziestolecia międzywojennego. Przybliżą czasy, w których Marian Rejewski chodził do szkoły, to szansa by nauczyć się…kaligrafii!
Dzięki symulatorowi Enigmy poznacie specjalne oprogramowanie, które pozwala przećwiczyć szyfrowanie wiadomości z zastosowaniem kodu Enigmy.
W programie także: zagadki, szyfry, gry i kody. Za prawidłowe rozwiązania uczestnicy otrzymają gadżety.
Zaplanowano również specjalną zabawę: Wirtualny pokój zagadek „Zagadka sprzed lat” oraz „Szkoła szyfrów”, czyli rozwiązywanie zadań matematycznych, logicznych oraz rozszyfrowanie kodów prowadzi do odgadnięcia głównej zagadki, zdobycia klucza i opuszczenia wirtualnego pokoju.
Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć sięwystawie książek poświęconych M. Rejewskiemu.
Stowarzyszenie ROBOproject zaprezentuje dla Was szyfr playfair!
Szyfrowanie będzie odbywało się na wielkoformatowej macie oraz na stanowiskach komputerowych za pośrednictwem aplikacji!
W programie atrakcji m.in.: interaktywny robot SANBOT, który będzie jeździł po tarasie i wyświetlał informację na temat Rejewskiego. Dodatkowo nie zabraknie zabaw dla dzieci. Powstanie m.in. strefa konstrukcyjna LEGO, czyli kreatywne budowanie; sejf zbudowany z klocków LEGO dla dzieci w wieku 5-9 lat, sejf DYI z wykorzystaniem sterownika ARDUINO. Na uczestników będzie czekał również tor przeszkód – sterowany przy pomocy iPadów robotami Photon.
Na stanowisku Fundacji CODEBY czeka na Was kodowanie Morsem!
Tutaj każdy odwiedzający przy pomocy Morse’a będzie mógł spróbować swoich sił w przekazywaniu wiadomości za pomocą tej klasycznej metody komunikacji. Stworzycie swoje linie kodu, poznajcie magię kropek i kresek w praktyce! To doskonała okazja, aby połączyć naukę z zabawą.
Czekają na Was zestawy naukowe, m.in.: Prąd elektryczny – WSiP: O prądzie elektrycznym, Klasowa fizyka z walizki – Elektryczność i obwody elektryczne zgodne z podstawą programową w szkole podstawowej i średniej.
Wystawcy pomogą zbudować działający układ do nadawania kodem Morse’a – dźwiękowo lub za pomocą sygnałów świetlnych. Chętni będą mogli też skonstruować bardziej zaawansowane obwody elektryczne ponieważ będą też dodatkowe akcesoria wraz z wpinanymi w obwody urządzeniami pomiarowymi.
Odwiedzenie stoiska to także możliwość obejrzenia radiotelefonów, którymi można nadawać radiowo kodem Morse’a na odległość!
Wystawcy zaprezentują kodowanie Brajlem!
W czasie pikniku wystawcy objaśnią zasady pisma punktowego. To także możliwość szyfrowania i rozszyfrowywania tekstu. Na stoisku będą maszyny brajlowskie i tyflografiki oraz czasopisma i książki dla osób niewidomych.
Stowarzyszenie MY TEŻ przygotowało zakodowaną kolorowankę!
Na stoisku czekają na Was zabawy z kodowaniem na dywanie dla dzieci, zabawy sensoryczne z układaniemróżnych wzorów oraz sekwencji i przestrzeń do malowania farbami, a także kolorowanki tematyczne.
Odwiedzjący namiot Młynów Rothera będą mieli okazję zmierzyć się z czterema, alternatywnymi do tradycyjnych, metodami przekazywania tajnych wiadomości!
Odwiedzający za pomocą kolorowych farb będą odkrywać zakodowane wcześniej młyńskie sekrety, a następnie za pomocą wosku – ukrywać własne. Kolejno, uczestnicy pikniku, będą szukać ukrytych wiadomości, posługując się magiczną lupą, by następnie zanurzyć się w światy optycznych iluzji i zmierzyć się z stereogramami.
Na koniec, każdy, kto złamie szyfr metodą skytale dostanie pieczątkę na poczet gry piknikowej.
Zobacz mapę wystawców
Pliki cookies
Używamy plików cookies w celu dostosowania zawartości strony do Twoich preferencji i zapewnienia lepszych doświadczeń. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce dotyczącej cookies.
Możesz zaakceptować wszystkie pliki cookies lub wybrać konkretne klikając w ustawienia.
Przeczytaj naszą politykę cookie