Slam filozoficzny

INFORMACJE

Dla wszystkich

Zapraszamy na eksperymentalną wariację na temat slamu, czyli turnieju poetyckiego z udziałem publiczności!

Od niemal roku w Młynach organizujemy różne wydarzenia związane z krzewieniem kultury filozoficznej. Cyklicznie odbywa się Myślowisko Miejskie, podczas którego uczestnicy mają okazję wsłuchać się w głos ekspertów filozofii i nawiązać z nimi pouczającą rozmowę. Wielkimi krokami zbliża się też II Festiwal Filozofii, który w listopadzie ponownie zagości w Młynach.

Nowy projekt filozoficznego slamu ma nieco odmienny charakter niż dotychczasowe Myślowiska. Tym razem zapraszamy na slamy poetyckie. Chodzi o spotkanie osób, które nie muszą mieć żadnych akademickich kompetencji filozoficznych, ale które budują filozoficzne koncepcje – czyniąc to dla samej potrzeby i radości filozofowania, oddając je w ręce publiczności, która zgodnie z ideą SLAMU, pełni rolę jury przez całe takie spotkanie.

Ciekawią Cię przemyślenia o charakterze filozoficznym? To spotkanie jest dla Ciebie! Choć tematyka, jaką można podjąć, jest dowolna, jedynie dopuszczalną zawartością wystąpień i sposobem ich prezentacji jest idea filozoficzna, a więc nie: religijna, polityczna, ekonomiczna itp. Wysłuchamy poglądów filozoficznych slamerek i slamerów na istotę Boga i religii, zachwycimy się krytyką istniejących porządków społecznych czy ekonomicznych, z uwagą przyjmiemy przemyślenia dotyczące człowieka, zwierząt, świata, miłości, wolności, sensu, chaosu, codzienności, czasu i przestrzeni.

Przyjdź i wsłuchaj się w prezentowane przez slamerów i slamerki przemyślenia!

Publiczność tego dnia wcieli się w rolę jury! Zwycięski slamer/slamerka otrzyma nagrodę pieniężną.


Daniel R. Sobota

doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek, poświęconych historii filozofii współczesnej. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej i filozoficznej (m.in. w Młynach Rothera prowadzi Myślowisko miejskie). Miłośnik poszukiwań pozatekstualnych form wyrazu doświadczenia filozoficznego. Trener (UEFA B) i zawodnik piłki nożnej. Ideą przewodnią jego myślenia wyznaczają trzy zagadnienia: pytania, fenomenu (jawienia się) i performansu.

Zuzanna Szmidt
Związana ze SLAMEM od 2012 roku, w Polsce znana pod pseudonimem józek. Występowała na Ogólnopolskich Mistrzostwach SLAMU Poetyckiego w 2016 i 2017 roku. Stworzyła nowy polski ośrodek slamerski w Bydgoszczy, znany pod nazwą Tupot Poetycki, słynący dziś z mocnej sceny, na której poza klasycznym slamem poetyckim odbyła się niemal setka koncertów oraz instalacji słowno-muzycznych. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i spoken-word. Na co dzień pracuje w Młynach Rothera w Dziale Programowym.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 03.11.2023 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? Młyny Rothera
Dla kogo?
– dla osób, które chcą wystąpić (powyżej 18. roku życia)
– dla publiczności zainteresowanej tematyką
Cena: bezpłatnie
Zapisy? kliknij TUTAJ!
Organizatorzy: Młyny Rothera x Tupot Poetycki
Partnerzy: SLAM.ART.PL oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN


Informacje dla slamerek i slamerów

Zasady i regulamin

Stawiamy na pasję dzielenia się publicznie swoimi przemyśleniami o charakterze filozoficznym. Choć tematyka, jaką można podjąć, jest dowolna, jedyną dopuszczalną zawartością wystąpień i sposobem ich prezentacji jest idea filozoficzna, a więc nie: religijna, polityczna, ekonomiczna itp. Chętnie wysłuchamy Twoich filozoficznych poglądów na istotę Boga i religii, zachwycimy się Twoją krytyką istniejących porządków społecznych czy ekonomicznych, z uwagą przyjmiemy Twoje przemyślenia dotyczące człowieka, zwierząt, świata, miłości, wolności, sensu, chaosu, codzienności, czasu i przestrzeni, ale nie znajdziesz tu miejsca na uprawianie propagandy politycznej, wyznanie wiary czy szerzenie mowy nienawiści – choć sama nienawiść jest zapewne interesującym tematem filozoficznym. Słowem, filozofuj i rób, co chcesz.

 1. Organizatorem turnieju jest Centrum Kultury i Nauki Młyny Rothera w Bydgoszczy.
 2. Zarówno udział w slamie jak i wstęp na wydarzenie są bezpłatne.
 3. Osoba chcąca wystąpić w slamie powinna zgłosić się poprzez formularz, do którego link znajduje się w opisie wydarzenia.
 4. Liczba miejsc dla występujących jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
 5. Osoba występująca powinna być pełnoletnia.
 6. Każdy z uczestników slamu zobowiązany jest do przedstawienia w dowolnie wybranej przez siebie formie własnej teorii, poglądu czy idei filozoficznej. Zaleca się, aby były to wyniki własnych oryginalnych przemyśleń, które co najwyżej włączają zdobycze historii filozofii, nie zaś prezentacje poglądów innych myślicieli czy istniejących stanowisk filozoficznych.
 7. Czas pojedynczego występu w każdej z rund to 5 minut. Dogrywka: 2 minuty.
 8. Dopuszcza się czytanie tekstu z kartki bądź z urządzeń elektronicznych, niemniej preferowana jest żywa mowa bez obecności tekstu.
 9. Uczestnicy mogą korzystać z dowolnych rekwizytów, instrumentów oraz urządzeń audio i wideo w wymiarze dozwolonym przez prawo cytatu.
 10. Slam zostanie rozegrany systemem pucharowym. W pierwszej rundzie występują wszyscy. W drugiej – cztery osoby z największą liczbą głosów, w trzeciej – dwie.
 11. Jeżeli podczas pojedynku slamerów głosy publiczności rozłożą się po równo, wówczas odbywa się dogrywka, ale tylko w przypadku, jeśli decyduje ona o przejściu uczestnika do kolejnej rundy.
 12. Zwycięzca turnieju otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł. Pieniądze zostaną przekazane za pomocą przelewu bankowego w terminie do dwóch tygodni po zakończeniu turnieju.
 13. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania dokumentacji występów (obejmującej wizerunek uczestników – udział w slamie oznacza złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na nieodpłatne i nieograniczone w czasie prawo do utrwalenia i rozpowszechniania przez Organizatorów wizerunku uczestnika) w celach promocyjnych i dokumentacyjnych.
 14. Rozwiązywaniem kwestii nieuwzględnionych w regulaminie oraz jego interpretacją zajmują się osoby prowadzące turniej.

Maszy pytania? Napisz na adres: tupotpoetycki@gmail.com

/ zdjęcie: Całe życie – układanka, fot. Tatsiana Safonova /

Fot. Aneta Pawska

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.