Spotkanie autorskie z Jerzym Kędziorą
INFORMACJE
Podczas spotkania porozmawiamy o twórczości Jerzego Kędziory, zapytamy o to jak powstają rzeźby balansujące, a także skąd artysta czerpie inspirację? Uczestnicy dowiedzą się m.in. która rzeźba okazała się najtrudniejsza w realizacji, a także, z której rzeźby najbardziej dumny jest artysta. Skupimy się również na rzeźbach, które przybyły do Bydgoszczy w ramach wystawy Uniesienie. Nie zabraknie wątku o „Przechodzącym przez rzekę”. Spotkanie to także okazja, aby samemu porozmawiać z artystą.
W wydarzeniu udział weźmie Agnieszka Wysocka – dr historii sztuki, wykładowczyni na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Badaczka zjawisk kulturowych XIX i XX wieku. Autorka i współautorka publikacji dotyczących m.in. architektury i urbanistyki Bydgoszczy..
Podczas spotkania odbędzie się rozdanie nagród dla zwycięzców w konkursie „20 lat z Przechodzącym przez rzekę”. Porozmawiamy również o najnowszym albumie „Jerzy Kędziora PRZECHODZĄCY BYDGOSZCZ POCZĄTEK HISTORII SZLAKU RZEŹB BALANSUJĄCYCH”, w którym znalazły się najlepsze prace konkursowe.
Tego dnia odbędzie się również otwarcie wystawy fotografii prezentujących rzeźby Jerzego Kędziory z całego świata. Wystawa będzie dostępna na tarasie Młynów do 18 października.
Więcej o samej wystawie Uniesienie przeczytasz TUTAJ!
O autorze:
Jerzy „JotKa” Kędziora – rzeźbiarz, malarz, designer, pedagog, absolwent ASP w Gdańsku. Uczestnik około 500 wystaw w Polsce i na świecie. Autor pomników i rzeźbiarskich akcentów w przestrzeni publicznej. Laureat wielu nagród. Kędziora od początku swojej drogi artystycznej interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. Zmienność czasu, wyborów i egzystencji w czasach nam współczesnych stała się podstawą jego artystycznych poszukiwań, które skłoniły go do podjęcia pracy nad rzeźbami balansującymi, dzięki którym zyskał uznanie na całym świecie. Pokazywał je na monumentalnych wystawach plenerowych m.in. w Dubaju, Abu Dhabi, Palm Beach, Long Island, Berlinie, Pradze czy Singapurze oraz na takich imprezach, jak Biennale w Wenecji, Art Basel Miami, ArtTaipei czy ARTZUID – Biennale Rzeźby w Amsterdamie. W Polsce tworzy Szlak Rzeźb Balansujących, które można oglądać w przestrzeni publicznej w wielu miejscach kraju.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 20.09.2024 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny