Spotkanie “Mozaika lokalnych tożsamości”
INFORMACJE
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Partner: Młyny Rothera
Informacje organizatora:
Zapraszamy na spotkanie z Anną Rembowicz-Dziekciowską oraz dr Iwoną Jastrzębską-Puzowską, które poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk.
Bydgoszcz – miasto o niezwykle skomplikowanej historii narodowościowo-społecznej. Wpływ na to miała m.in. budowa Kanału Bydgoskiego w 1773 roku, która zmieniła małą miejscowość w prężnie funkcjonujący ośrodek. U progu XX wieku z mieszczańskiego i niemieckiego „kleine Berlin” Bydgoszcz stała się miastem polskim. W międzywojniu powstało tam wiele istotnych realizacji użyteczności publicznej. Okres powojenny to z kolei rozkwit budownictwa związanego z kulturą i edukacją – m. in. Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova oraz obiektów szkół wyższych.
Obecnie jednym z kierunków myślenia o mieście jest zwrócenie Bydgoszczy ku rzece.
Jak wygląda współczesna tożsamość architektoniczna Bydgoszczy, czy ważna jest w niej niemiecka przeszłość i zabudowa historyczna, czy także najnowsze realizacje: Przystań Bydgoszcz lub rewitalizowane Młyny Rothera?
Porozmawiamy o tym podczas ostatniego spotkania z cyklu “Mozaika lokalnych tożsamości”.
_____________
W spotkaniu udział wezmą:
■ Anna Rembowicz-Dziekciowska
■ dr Iwona Jastrzębska-Puzowska
Spotkanie poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk (Program 2 Polskiego Radia).
■ Na miejscu będzie możliwość zakupu książki “Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” z 30% rabatem. Płatność tylko gotówką.
■ Więcej o książce: https://niaiu.pl/…/tozsamosc-100-lat-polskiej…/
Aldona Łaniewska-Wołłk – dziennikarka i publicystka kulturalna. Zawodowo związana z Programem 2 Polskiego Radia, gdzie m. in. prowadzi audycję o tematyce architektonicznej „Studio projektowe”. Publikuje także w „Rzeczpospolitej – Plus Minus”. Poza architekturą interesuje ją również literatura, szczególnie reportaż literacki.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 24.10.2024 r., godz. 18.00-19.30
Gdzie? Młyn, I piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy? wstęp wolny