Spotkanie z Teresą Miotke-Sowińską na wystawie Przez dotyk

INFORMACJE

Dla wszystkich
wstęp wolny

Zobacz wystawę “Przez Dotyk” i porozmawiaj z jej twórczynią!

Zapraszamy do odkrywania wystawy „Przez dotyk” w towarzystwie samej twórczyni! W sobotę, 20 lipca Pani Teresa Miotke-Sowińska będzie obecna na wystawie.  To niezwykła okazja, by wsłuchać się w opowieść o wystawie, przyjrzeć się z bliska ceramice,  porozmawiać o historii powstawania zarówno elementów widocznych na wystawie, jak również samej ekspozycji.

Wystawa ceramiki duetu Teresy Miotke-Sowińskiej i Jana Miotke “Przez dotyk” będzie dostępna w Młynach do 31 sierpnia.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 20.07.2024 r., godz. 12.00-15.00
Gdzie? Młyn, III piętro
Dla kogo? dla wszystkich zainteresowanych
Cena: bezpłatne
Zapisy: wstęp wolny


O wystawie:
“Przez dotyk” to wystawa ceramiki Teresy Miotke-Sowińskiej i Jana Miotke. Ona – architekt wnętrz i ceramiczka. On – inżynier i profesjonalna pomoc w realizacjach ceramicznych. Przez wiele lat w zgranym duecie tworzyli ceramikę użytkową i artystyczną w swojej pracowni w Bydgoszczy. Wystawą “Przez dotyk”, w 50. rocznicę ukończenia studiów, artystka symbolicznie żegna się z ceramiką.

Na ekspozycji pokazujemy dorobek 40 lat pracy twórczej. Zobaczymy, a także dotkniemy, ceramikę artystyczną i użytkową, wypalaną przez pana Jana i dekorowaną farbami naszkliwnymi przez panią Teresę. Tematyka prac jest bardzo różnorodna – od abstrakcji, przez motywy baśniowe, takie jak lalki czy motyle, po użytkowe obiekty z dawką ukrytego humoru. Autorka fascynuje się botaniką, sama pieczołowicie pielęgnuje swój barwny ogród. Inspiracje fauną i florą dostrzeżemy w wielu prezentowanych dziełach.

Dlaczego „Przez dotyk”? Artystka w młodości doświadczyła epizodu kilkumiesięcznej utraty wzroku, dlatego zdecydowała, że wszystkie obrazy, płaskorzeźby, figury będzie można odkrywać także tym zmysłem. Ceramika pozwala dostrzec pod palcami różne faktury i temperatury, delikatne, szkliwionych powierzchnie, kuliste formy – dzięki temu doświadczenie obcowania ze sztuką dostępne jest dla wszystkich.


O autorce:
Teresa Miotke-SowińskaTeresa Miotke – Sowińska – urodziła się w Wyrzysku w północnej Wielkopolsce, ale od dzieciństwa mieszka w Bydgoszczy. Ukończyła VI LO, a w 1966 r. Państwową Szkołę Architektury w Warszawie. Po rocznym stażu w biurze projektów zaczyna studia na Wydziale Architektury Wnętrz w Gdańsku. Po ich ukończeniu w Bydgoszczy w latach 1976-82 pracuje jako starszy asystent na Wydziale Architektury i Budownictwa ATR. Od 1982 r. wraz z mężem Janem prowadzili pracownię ceramiki artystycznej i użytkowej, jednocześnie zajmując się projektowaniem wnętrz i form przemysłowych. Brała również udział w licznych zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Prezentowała m.in. obrazy akrylowe, ceramiczne, lalki artystyczne oraz tkaninę unikatową. Na swoim koncie ma dwie indywidualne wystawy, a jej prace są w zbiorach prywatnych w Europie, Ameryce Południowej oraz w Ceramic Hall Mino w Japonii.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.