Symbolika miejska – spotkanie

INFORMACJE
Przed nami kolejne, już trzecie spotkanie w ramach projektu Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście. Zapraszamy do aktywnego udziału w dyskusji!
Symbole są nieodłączną częścią życia człowieka i kultury, tworząc sens i kształtując naszą rzeczywistość.
Podczas panelu dyskusyjnego spróbujemy porozmawiać o współczesnej symbolice miasta Bydgoszczy, o tym: co i dlaczego mieszkańcy uznają za symbole miasta, a także jak to się zmieniło na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Będzie to jednocześnie okazja, żeby poruszyć temat tożsamości osiedlowej.
Jesteśmy ciekawi co Wy rozumiecie pod hasłem „symbol Bydgoszczy”? Co pierwsze przychodzi Wam na myśl? Może macie w naszym mieście swoje ulubione miejsca, zabytki, budynki? Jeśli tak, to przyjdźcie na spotkanie i podzielcie się swoją opinią.
Podczas wydarzenia będzie obecny archiwista, z którym będziecie mogli podzielić się waszymi wspomnieniami, opowieściami i zdjęciami związanymi z tym, jak wy widzicie symbole Bydgoszczy. Wszystkie zebrane materiały staną się częścią naszego archiwum społecznego.
W dyskusji wezmą udział: dr Ewa Raczyńska-Mąkowska – konserwatorka, Honorata Gołuńska – historyczka sztuki, muzeolożka, Marek Iwiński – plastyk Miasta oraz Maciej Bakalarczyk – menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.
O gościach:
- dr Ewa Raczyńska-Mąkowska – były MKZ, w latach 2013 – 2024 wykładowca na kierunku Wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej. Interesuje się rewitalizacją i kształtowaniem przestrzeni miejskich, znaczeniem miejsca, partycypacją społeczną oraz rewitalizacją przez sztukę. Jest autorką i współautorką wielu tekstów związanych z obszarami jej zainteresowań. W latach 1991-1999 Miejski Konserwator Zabytów w Bydgoszczy, przez 10 lat członkini Rady do Spraw Estetyki przy Prezydencie Bydgoszczy. Zajmuje się także twórczością artystyczną.
- Honorata Gołuńska – historyczka sztuki, muzeolożka, a przy tym bydgoszczanka od pokoleń. Współpracuje z instytucjami kultury i placówkami naukowymi w zakresie popularyzacji sztuki, kuratorstwa wystaw oraz prowadzenia prac badawczych. Jest autorką strony „Zaprojektowane w Bydgoszczy” poświęconej architekturze i sztuce użytkowej miasta nad Brdą.
- Marek Iwiński – plastyk Miasta, artysta malarz, grafik, projektant, wykładowca akademicki.
- Maciej Bakalarczyk – menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, członek Rady ds Estetyki, prezes Stowarzyszenia Bydgoszcz G10, a zawodowo tłumacz i projektant. Od lat kolekcjonuje bydgoski design od opakowań, plakatów, radii, a na meblach kończąc. Nadal buduje makietę Bydgoszczy z 1920 roku. Na co dzień lubi pograć w piłkę, zwłaszcza z synem, oraz przeszukiwać meandry bydgoskiej historii.
Panel będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 21.10.2024 r., godz. 18.00-19.00
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny