Wernisaż wystawy „MOJA RZEKA”

Moja rzeka, Maria Bonet

INFORMACJE

Dla wszystkich
wstęp wolny

Wystawa „Moja rzeka”, której autorką jest Maria Elena Bonet, to z jednej strony opowieść metaforyczna i poetycka, a z drugiej oparta na prawdziwych wydarzeniach i relacjach. Artystka w swojej praktyce nawiązuje do historii własnej rodziny i na tej podstawie stara się opowiedzieć o swoich korzeniach i tożsamości.  Projekt „Moja rzeka” łączy w sobie tematy dotyczące pamięci o przodkach i historii narodu, wspólnych i osobistych ran oraz sposobów ich gojenia.

Projekt obejmuje trzy cykle fotograficzne: Koryto rzeki; Źródło; Ujście rzeki. Każdy z nich to wizualne wyobrażenie rzeki, jako strumienia życia i procesu duchowego rozwoju. Artystka od ponad dekady skupia się na czarno-białej fotografii filmowej i korzysta z alternatywnych technik fotograficznych, takich jak np. cyjanotypia czy fotografia żelatynowo – srebrowa. Zdjęcia Bonet mocno nawiązują do tradycji XIX-wiecznego malarstwa. Nieprzypadkowo w tym projekcie artystka również wykorzystała cyjanotypię. Jej niebieski kolor współgra z niebieskim odbiciem nieba w wodzie i zmienia wystawę w rzekę zbiorowej pamięci.

W przestrzeni wystawy będziecie mogli obejrzeć dwa krótkie filmy.
Pierwszy z nich nosi tytuł „Moja rzeka”. Podczas kręcenia go, Maria podążała wzdłuż Niemna, od źródła do ujścia rzeki do Bałtyku. W filmie tym wykorzystano muzykę, którą napisał i wykonał włoski kompozytor i pianista Roberto Gavazzi.
Kolejny film został zatytułowany „Radonitsa”, na cześć dnia pamięci zmarłych na Białorusi. Projekt ten powstawał przez dwa lata i ewoluował niczym cienki strumień, który zamienia się w rzekę i dąży ku wolnemu morzu. Bonet rozpoznaje najpierw siebie, swoją rodzinę i przodków, a następnie swoich potomków, łącząc ich jedną krwią – czystą wodą rzeki Niemen.

Więcej informacji o artystce i projekcie „Moja rzeka” możesz przeczytać TUTAJ!

Maria Elena Bonet  – urodziła się w Mińsku. Studiowała projektowanie i fotografię na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki. Koncentruje się na fotografii analogowej i procesie żelatynowo – srebrowym, a także tworzy dzieła sztuki przy użyciu szlachetnych technik fotograficznych, takich jak guma chromianowa, proces cynowy, cyjanotypia. Stworzyła ponad 10 projektów artystycznych i wielokrotnie wystawiała je w Europie. Prowadzi autorskie kursy mistrzowskie z fotografii manualnej. Od 2019 roku Marię Elenę Bonet reprezentują galerie sztuki we Francji i Hiszpanii: La Galerie Rouge w Paryżu (2019–2022), Galería F&deO w Madrycie (od 2021). W 2021 została zwyciężczynią Miesiąca Fotografii w Grenoble, Francja oraz została laureatką stypendium Gaude Polonia i przeprowadziła się do Polski, gdzie stworzyła projekt Betrothal to the Sea. W 2023 roku w ramach rocznego Programu Stypendialnego im. K. Kalinowskiego na Uniwersytecie Warszawskim Bonet zakończyła badania teoretyczne dotyczące współczesnej fotografii manualnej.


Wernisaż odbędzie się 10.11.2023 r., o godz. 18.30, w Młynie na III piętrze. Podczas spotkania obecna będzie sama artystka Maria Elena Bonet, a także Monika Tomaszewska i Hanna Rzadkosz-Florkowska, które zachęcą do wspólnej dyskusji.

Monika Tomaszewska – artystka wizualna i projektantka. Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiowała Malarstwo i Historię Sztuki w School of Fine Art, History of Art and Cultural Studies, University of Leeds w Anglii. Jej główną formą wypowiedzi jest sztuka performance i działania artywistyczne, poruszające tematy nierówności społecznych, praw człowieka i zwierząt, ekologii. Zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią analogową. Tworzy grafiki oraz animacje do projekcji w spektaklach teatralnych.

Hanna Rzadkosz-Florkowska – fordonianka z urodzenia, absolwentka socjologii, aktywistka społeczna, Wiceprezeska Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, zaangażowana w rewitalizację dawnego miasteczka, obecnie części Bydgoszczy.
Wielbicielka Wisły, na którą chciałaby zaprosić każdego. Pływa po Wiśle na drewnianych, tradycyjnych łodziach, regularnie uprawia Wisłoterapię.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 10.11.2023 r., godz. 18.30-20.00 | Wystawę będzie można oglądać do połowy grudnia 2023 r., w godzinach otwarcia Młynów.
Gdzie? Młyn, III piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny

Fot. Aneta Pawska

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.