Wykład performatywny z Moniką Tomaszewską
INFORMACJE
Zapraszamy na wykład performatywny, podczas którego główną rolę zagra woda – żywioł harmonijny, ale i niebezpieczny. Składnik ludzkiego ciała i dom dla wielu istot żywych. Artystka wskaże na to, jak znaczący wpływ na nasze życie oraz otaczające nas środowisko ma woda i jak mało uwagi jej poświęcamy. Artystka Monika Tomaszewska przewrotnie zadaje pytania stanowiące punkt wyjścia do refleksji nad niszczeniem rzek: „Nie było ci szkoda tak pięknej, wolnej Rzeki?”, „Nie żałujesz, że wybetonowałeś i raz na zawsze zniszczyłeś ekosystem, który nie będzie w stanie sam się zregenerować?”, „Nie żal ci tego, że zabrałeś tylu istotom dom?”.
– Sztuka performance, tak jak żywioł wody ma potężną, hipnotyzującą moc transformacji emocji. „Przepływy” to medytacyjny performans, otwierający pole do dialogu o stawaniu się ciałem wodnym. Działania wokół świadomości własnego ciała pozycjonuję w nurcie hydrofeminizmu. W trakcie akcji ruch przeplata się i synchronizuje z warstwą audialną, w której pojawiają się przetworzenia miarowych dźwięków wody, kropli i oddechów. Inspiracją do akcji jest moment odczuwania przeze mnie pełnego zanurzenia ciała w wodzie. Jest to doświadczenie wyjątkowe, mistyczne. Słyszalne są wtedy jedynie subtelne dźwięki oddechu, bicia serca, czy spokojnych ruchów ciała. Kiedy poruszam się w wodzie, ciało generuje dźwięki hydrodynamiczne, wynikające z przepływu wody wokół mnie. Zestrajam się z wodą. W tym specyficznym stanie skupienia, odczuwam intensywniej swoją samotność i czujność na bodźce. Jest w tym pewnego rodzaju atmosfera melancholii, mroku, tajemnicy. Substancja alchemiczna prowadząca nasze ciało przez życie. Symbol nieustającego, miękkiego ruchu i transformacji – WODA – z której w większości zbudowane są nasze ciała. – mówi artystka Monika Tomaszewska
Monika Tomaszewska- artystka wizualna i projektantka. Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiowała Malarstwo i Historię Sztuki w School of Fine Art, History of Art and Cultural Studies, University of Leeds w Anglii. Jej główną formą wypowiedzi jest sztuka performance i działania artywistyczne, poruszające tematy nierówności społecznych, praw człowieka i zwierząt, ekologii. Zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią analogową. Tworzy grafiki oraz animacje do projekcji w spektaklach teatralnych.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 11.11.2023 r., godz. 14.30 – 15.30
Gdzie? Młyn, I piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny
Wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VIII osi priorytetowej, działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Fot. Aneta Pawska