Co słychać w Mózgu? – audiowizualna instalacja retrospektywna

W ramach świętowania 30. urodzin klubu Mózg w Młynach zaprezentujemy instalację audiowizualną przybliżającą historię bydgoskiego Mózgu, idee zawarte w tym projekcie, skalę działania. Autorami koncepcji instalacji są: ZbyZiel i Sławek Janicki, producent wszystkich prezentowanych materiałów. Autorzy instalacji znaleźli twórczy i angażujący sposób na to, aby uhonorować artystów, którzy przez 30 lat tworzyli Mózg oraz opowiedzieć ich historię. Instalacja składa się z 30 monitorów, na których w sposób zapętlony wyświetlane są materiały filmowe. Pełna lista filmów dostępna jest TUTAJ!

– Początkowy plan zakładał występy 30 najważniejszych artystów w ciągu 30 marcowych dni. Czułem jednak niedosyt, gdyż nie da się w takim czasie zaprezentować wszystkich, a ta 30 byłaby i tak namiastką tego co się przez 3 dekady wydarzyło. Jako, że przez te lata staraliśmy się robić wideodokumentracje działań programowych Mózgu, pojawił się pomysł przedstawienia części naszych audiowizualnych archiwów. Ale jak pokazać na ekranie kilkdziesiąt godzin materiałów? Tu pojawił się pomysł, aby wiele obrazów pokazać jednocześnie i dać oglądającym możliwość wyboru tego co będą oglądać. Ilość telewizorów przy 30 urodzinach była już oczywistością. Na ekranach ustawionych na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji prezentowane będą zatem: koncerty, rozmowy oraz programy telewizyjne wyprodukowane w Mózgu: Kawałki Mózgu, Notes Kulturalny, SuperSam+1, Mózg on Screen-live – mówi Sławek Janicki.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 1-30.03.2024 r., w godzinach otwarcia Młynów (oficjalne otwarcie: 1.03.2024 r., godz. 18.00)
Gdzie? Młyny Rothera, strefa wejścia od ul. Mennica
Dla kogo? Dla wszystkich od 15. roku życia
Cena: bezpłatnie
Bilety: wstęp wolny

Mózg w Młynach – obchody 30. urodzin klubu Mózg

Mózg to działające w Bydgoszczy, od marca 1994 roku, centrum sztuki.

Założone przez grupę artystów i entuzjastów, zarządzane od początku przez Jacka Majewskiego i Sławka Janickiego, muzyków powiązanych z bydgosko-gdańską sceną yassową. Mózg to sala koncertowa, galeria sztuki, studio nagraniowe, miejsce rezydencji, pracownie artystów oraz klub-miejsce spotkań ludzi kulturalnych. Przez scenę Mózgu przewinęło się tysiące artystów z całego świata, przez co klub stał się rozpoznawalny w międzynarodowych środowiskach twórczych. Program Mózgu to około 100 wydarzeń rocznie, z których większość odbywa się w siedzibie głównej w Bydgoszczy.

Najważniejsze projekty realizowane przez Mózg to: Mózg Festival – Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych (19 edycji), Mózg on Screen – program artystyczny realizowany w konwencji telewizji na żywo, także Studio Eksperymentu – projekt nastawiony na działania badawcze środowiska lokalnych artystów zapraszających do współpracy gości. Ostatnie 10 lat to także działania na terenie Warszawy, gdzie zrealizowane zostały projekty: SuperSam+1, 5 edycji Mózg Festival oraz najnowszy projekt Warszawskie Studio Eksperymentu. Oficyna wydawnicza Muzyka z Mózgu odpowiedzialna jest za produkcje powiązanych z Mózgiem artystów. Klub Mózg to również ważne miejsce spotkać środowisk twórczych oraz osób zainteresowanych sztuką współczesną. Działaniami Mózgu zarządza Mózg Foundation – Fundacja Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarnych.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.