5X5 #1 Monika Szczygieł – Młyny zapraszają do podziwiania wystawy czasowej w Nowym Miejscu

Autorka ilustracji/Author of illustration/ Автор ілюстрацій: Amelia Grabowska

W tym roku Młyny wystartowały z nowym cyklem wystaw 5×5 eksponowanych w kawiarni Nowe Miejsce. Zakończył się pierwszy nabór w formie Open Call, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem! Swoje zgłoszenia wysłało pięćdziesięciu twórców, a zwyciężczynią została Monika Szczygieł. Już od wtorku, 5 marca, w młyńskiej kawiarni będzie można podziwiać wystawę tej artystki.

W tym roku Młyny zaprogramowały cykl wystaw 5×5 w przestrzeni kawiarni Nowe Miejsce. 5×5 to nazwa klucz – Młyny zapraszają do prezentacji pięciu prac przez pięć tygodni. Pierwszy nabór odbył się w lutym. Swoje zgłoszenia wysłało aż 50 twórców, spośród których kuratorki cyklu wyłoniły zwyciężczynię, Monikę Szczygieł. Wernisaż wystawy tej artystki odbędzie już w najbliższy wtorek, 5 marca. Prace będzie można podziwiać w Nowym Miejscu do 9 kwietnia.

Monika Szczygieł to artystka wizualna. Jej prace to reprodukcje obrazów, które powstały z chęci i potrzeby uchwycenia przez Monikę Szczygieł ważnych momentów zapisanych niegdyś na fotografiach. Artystka badała temat pamiątek wizualnych, czyli zdjęć uwieczniających istotne momenty i zapisujących obecność człowieka. Zdjęcia takie mogą mieć szczególne znaczenie emocjonalne i pełnią funkcję tzw. „protezy pamięci”. Innym istotnym zagadnieniem prezentowanych prac jest przechowywanie obrazów. Zarówno papier, jak i urządzenia elektroniczne, na których utrwalane są zdjęcia, mogą ulec zniszczeniu. Prezentowane na wystawie obrazy pokazują fotografie na różnych etapach tego procesu.

Suma pięćdziesięciu zgłoszeń jest dowodem na to, że projekt 5×5 był potrzebny i możliwość udostępnienia takiej przestrzeni wystawienniczej rodzi nowe pole dla twórców oraz możliwość współpracy. Choć wiele z nadesłanych prac stanowiły tematy interesujące, techniki, rozwiązania estetyczne – wybór był spójny i prosty, niemalże jednogłośny. Pod uwagę brałyśmy perspektywę korespondencji przestrzeni Nowego Miejsca z pracami, zestaw jako spójną całość, czy też po prostu ostateczny efekt i oddziaływanie prac na zasugerowane hasła tematyczne. Ostatecznie Pierwsza edycja 5×5 wyraźnie nosi w sobie wyjściową myśl połączenia linii programowej Młynów i misji Nowego Miejsca, jako przestrzeni, która jest czymś więcej niż kawiarnią. W wybranym zestawie niezwykle mocno przeplata się przeszłość z teraźniejszością, codzienność ze snem, obecność i tylko wspomnienie tego, co ważne, albo kruche. Forma, brak formy, oniryczność, cyfrowość  – komentują kuratorki Mila Burchart i Zuzanna Szmidt.

Kawiarnia Nowe Miejsce to  przestrzeń do wszechstronnego rozwoju kreatywności, w tym inspiracji artystycznej, a także pokazania współczesnych twórców. Nowy cykl wystaw czasowych dopełnia charakter tego miejsca. Jeszcze w marcu Młyny ogłoszą kolejną edycję naboru, a tymczasem organizatorzy zachęcają do podziwiania wystawy Moniki Szczygieł!

Wernisaż wystawy odbędzie we wtorek, 5 marca, o godz. 17.00 w kawiarni Nowe Miejsce w Młynach. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/5×5-1-monika-szczygiel-wernisaz-wystawy-czasowej-w-nowym-miejscu/

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.