Młyny – co jeszcze przed nami?

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera to instytucja, która powołana została przez Miasto Bydgoszcz w 2019 roku, aby wypełnić życiem gmach Młynów Rothera. Dyrektorem instytucji jest Sławomir Czarnecki, menedżer kultury i filozof. Jesteśmy samorządową instytucją kultury Miasta Bydgoszczy. 

Dopełniając rewitalizację Wyspy Młyńskiej, Miasto Bydgoszcz odkupiło Młyny Rothera w 2013 roku i przystąpiło do realizacji planu mającego na celu przywrócenie im dawnego blasku. Dzięki prowadzonej rewitalizacji obiekt został przekształcony w siedzibę instytucji działającej w obszarze kultury, edukacji i nauki, służący nie tylko lokalnej społeczności, ale także odwiedzającym Bydgoszcz gościom i turystom oraz przedstawicielom świata biznesu. 

Kompleks Młynów Rothera został oddany do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”. Pierwszy etap inwestycji, czyli prace remontowo-konserwatorskie kosztowały 110 mln zł, z czego ponad 30 mln zł wyniosło uzyskane przez Miasto Bydgoszcz wsparcie unijne. W ramach tej kwoty sfinansowana została także część wyposażenia Młyna i Spichrza Zbożowego.

Proces aranżacji wszystkich młyńskich przestrzeni jest podzielony na etapy, których przebieg jest w dużej mierze uzależniony od dostępnych źródeł finansowania. Niezależnie od tego nasza oferta programowa obejmuje wszystkie części budynku, już teraz działamy w pełni wykorzystując potencjał przestrzeni, którą mamy przyjemność się opiekować.

Co jeszcze przed nami?

Cały obiekt został zaprojektowany na długo przed powołaniem Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, w latach 2019-2022 funkcjonującym pod nazwą Park Kultury. Realizacja tych planów jest w dużej mierze zależna od finansowania, dlatego też wcielamy w życie swoją misję niezależnie od warunków lokalowych. Poniżej przedstawiamy plan docelowego zagospodarowania budynku, z uwzględnieniem funkcji tymczasowych – działamy niezależnie od posiadanego wyposażenia.

Zagospodarowanie tarasu
Stworzyliśmy dla Was taras z fontanną, który jest miejscem ogólnodostępnym, płynnie łączącym się z terenami rekreacyjnymi Wyspy Młyńskiej. Od otwarcia tarasu przyglądaliśmy się temu, w jaki sposób użytkownicy korzystają z tarasu, gdzie się gromadzą, jakie są ich potrzeby. Na podstawie zebranych informacji przygotowaliśmy wytyczne do zaprojektowania docelowego zagospodarowania tarasu. Imponujących rozmiarów przestrzeń wyłożona naturalnym drewnem już wkrótce zostanie uzupełniona elementami małej architektury, m.in.  ławki, stojaki na rowery, stoły i miejsca wspólnego wypoczynku, i podzielona na strefy. Chcemy, aby nasz taras dalej był miejscem spotkań, integracji, przestrzenią aktywnego spędzania czasu. Wierzymy, że jego docelowe wyposażenie dopełni jego funkcjonalność. 

Wyposażenie strefy wejścia
Centralnym punktem obiektu jest Młyn Rothera. To tu znajduje się główne wejście do budynku, ulokowane od strony ulicy Mennica. Strefa wejścia to przestrzeń ogólnodostępna, stąd zapraszamy naszych gości do poszczególnych miejsc, tutaj spotkacie nasz Dział Gościnności, który prowadzi punkt info, tu zakupicie bilet, pobierzecie wejściówkę oraz możecie podziwiać nasz młyński sklepik pełen pamiątek projektowanych z sercem! Przed nami wciąż jednak etap docelowego wyposażania tej przestrzeni, wkrótce w tej części budynku pojawią się meble, które dopełnią funkcjonalności tych pomieszczeń. Znajdziecie tu w pełni wyposażoną szatnię, ladę recepcyjną z prawdziwego zdarzenia i przestrzeń z wygodnymi siedziskami, na których będziecie mogli odpocząć przed spotkaniem, koncertem czy zwiedzaniem wystaw.

Sala konferencyjna
Na pierwszym piętrze Młyna Rothera zaplanowana została nowoczesna sala konferencyjna. Przestrzeń pomieści do 150 osób. Ceglane ściany i oryginalne żeliwne słupy nadają jej wyjątkowego charakteru, co w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnych technologii zapewni wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla organizacji konferencji, wykładów czy uroczystości. W przestrzeniach Spichrzy zaprojektowane zostaną także mniejsze sale konferencyjne przeznaczone do organizacji bardziej kameralnych spotkań.


Wystawa stała o mózgu

W Młynach tworzymy dla Was także trzecią wystawę stałą! Będzie to wystawa stała adresowana do młodzieży i dorosłych. Jej celem będzie budowanie społecznej empatii poprzez edukowanie o mózgu, procesach w nim zachodzących, zaburzeniach, profilaktyce w kontekście dobrostanu. Nowoczesna ekspozycja, zaprojektowana z myślą o jej uaktualnianiu o najnowsze doniesienia naukowe, ma łączyć w sobie aspekty m.in. medycyny, biologii czy neuronauk i w przystępny dla odbiorcy sposób pogłębiać jego wiedzę, świadomość i wrażliwość. Koncepcja merytoryczna tej wystawy jest już gotowa, przed nami przetargi na projekt wykonawczy tej ekspozycji.

Gastronomia
Wisienką na gastronomicznym torcie Młynów będzie restauracja, do której operator (wybrany na drodze przetargu) zaprosi w 2024 roku! Trwają prace remontowe w restauracji w Spichrzu Mącznym, której gospodarzami będą właściciele toruńskiej restauracji Monka. Integralną częścią oferty Młynów jest spójna z wizją instytucji oferta gastronomiczna. Prowadzimy już kawiarnię Nowe Miejsce w Spichrzu Zbożowym. Do dyspozycji najemców oddaliśmy też dwa wolnostojące budynki znajdujące się w części ogólnodostępnej z tarasem widokowym i fontanną  – są to obiekty, które dawniej pełniły funkcje łazienek i kotłowni. Pierwszy lokal – Lodziarnia Mały Domek  i drugi lokal – Klubopiekarnia Woda  zapraszają w swoje progi.

Pracownie edukacyjne
Edukacja to jeden z filarów oferty programowej Młynów. W Spichrzu Mącznym zaprosimy do różnorodnych pracowni edukacyjnych, z ofertą dla grup zorganizowanych i odbiorców indywidualnych – dla całej rodziny.
Pierwszą z nich będzie kreatywna popularnonaukowa pracownia dla najmłodszych. Zaprosimy do niej uczniów do 5. klasy szkoły podstawowej. Jej oferta uzupełniać będzie wiedzę zdobytą na wystawach, zgodnie z założeniami podstawy programowej. Młodzież zaprosimy do pracowni biologiczno-chemicznej, w której szczególną rolę odegra aspekt świadomości ekologicznej. Tajemnice przyrody zgłębimy tu w laboratorium nasion. Przestrzeń wyposażona będzie w narzędzia do eksperymentowania pod okiem edukatorów. Trzecią pracownią będzie edukacyjny FabLab, który po godzinach zajęć szkolnych udostępniony będzie szerszemu gronu odbiorców. W przestrzeni tej znajdą się zarówno nowoczesne sprzęty do majsterkowania, np. drukarki 3D, jak i narzędzia do nauki programowania czy robotyki. Pracownie, odwiedzane w tygodniu przez grupy szkolne, w weekendy zaproszą na zajęcia rodziny.

Pracownia kulinarna
Pierwotna funkcja Młynów, jaką była produkcja żywności oraz wspólnota stołu i celebracja jedzenia jako ważne elementy dobrostanu – te dwie inspiracje zaowocowały pomysłem stworzenia pracowni kulinarnej. Przestrzeń podzielona będzie na strefy – dostosowane do potrzeb najmłodszych i dorosłych. Jej wyposażenie pozwoli na organizację różnorodnych spotkań – zarówno w formie pokazów i degustacji, jak i warsztatów wspólnego gotowania. Szczególne miejsce w programie wydarzeń kulinarnych znajdą propozycje odnoszące się do tradycji piekarniczych i cukierniczych, nie tylko z uwagi na przemysł zbożowy, który przez lata warunkował czasy świetności młynów. W kontekst ten wpisuje się także historia kultowej piekarni Bigońskich, ocalona od zapomnienia dzięki staraniom miasta. Wyposażenie dawnej piekarni, fotografie, pamiątki – wszystko to znajdzie nowy dom w przestrzeni Młynów i przywróci wspomnienia, a może nawet smaki.

Przestrzeń rodzinna
W Spichrzu Mącznym znajdzie się przestrzeń rodzinna do aktywnego spędzania czasu z najmłodszymi. Miejsce to zostanie zaaranżowane tak, aby zrelaksować się i miło spędzić czas mogły całe rodziny. Nie zabraknie w tej przestrzeni edukacyjnych i sensorycznych zabawek. Cała strefa została zaprojektowana ze szczególnym uwrażliwieniem na potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami.

Sklep z dizajnem i księgarnia
W Młynach zaprojektowana została także przestrzeń na księgarnię i sklep z prawdziwego zdarzenia! Znajdziecie w nim m.in. bogatą kolekcję młyńskich pamiątek. Dodatkowo przewidziana została przestrzeń na pop-up, czyli sklep czasowy, który pozwoli promować polskie marki.

Młyny dzisiaj

Funkcje w Młynach

Materiały prasowe Młynów

Młyny przed rewitalizacją

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.