Bydgoskie Dni Projektowe

widok od strony tarasu na spichrz zbożowy i ludzi stojących przed wejściem

Bydgoskie Młyny zaproszą na święto dizajnu

Ruszają prace nad nową inicjatywą w Młynach Rothera. W październiku odbędą się pierwsze Bydgoskie Dni Projektowe. Kuratorką projektu została Beata Bochińska, wieloletnia prezeska kultowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. 

Z radością podpisaliśmy z Fundacją Bochińskich umowę o współpracy, której efektem będzie organizacja pierwszej edycji Bydgoskich Dni Projektowych. To flagowy dla Młynów projekt, dzięki któremu bydgoskie tradycje przemysłowe i wzornicze staną się impulsem do rozwoju miasta i wspierania branż kreatywnych. Cieszę się, że zaproszenie do współpracy przyjęła Pani Beata Bochińska, której wiedza i doświadczenie gwarantują wysoki poziom merytoryczny projektu. Bardzo zależy mi na tym, żeby Bydgoskie Dni Projektowe zgromadziły wokół siebie środowiska już działające w Bydgoszczy na rzecz wzornictwa. Patrzę tu przede wszystkim na Politechnikę Bydgoską, z którą nasza instytucja już współpracuje. Dziękuję Miastu Bydgoszcz za zaufanie i wolę realizacji tego projektu, wierzę że BDP przyczynią się do promocji tego, co w Bydgoszczy najlepsze wczoraj i dziśmówi dyrektor Młynów Sławomir Czarnecki, inicjator Bydgoskich Dni Projektowych. Kuratorką wydarzenia została Beata Bochińska. Wieloletnia prezeska kultowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, fundatorka, wraz z mężem Fundacji Bochińskich promującej polską myśl projektową. Badaczka trendów stylistycznych, wykładowczyni studiów podyplomowych z zakresu Design Management, jurorka konkursów projektowych o globalnym zasięgu oraz autorka bestsellera Zacznij kochać dizajn, który zaktywizował setki tysięcy sympatyków polskiego wzornictwa lat 60/70. Pomysłodawczyni i kuratorka cyfrowego serwisu Dizajn na wynos. Prywatnie, wraz z mężem, kolekcjonerka wzornictwa przemysłowego zza żelaznej kurtyny. Beata Bochińska urodziła się w Bydgoszczy i jest absolwentką LO nr 1.

Z radością, po latach, wracam do Bydgoszczy by z zaangażowanym zespołem nowej instytucji kultury, jaką są Młyny Rothera, wybudować markę cyklicznego wydarzenia związanego z polską myślą projektową. Fundacja Bochińskich traktuje ten projekt priorytetowo i wybiera do realizacji najlepszych twórców i realizatorów poszczególnych działań. Rola kuratorki Bydgoskich Dni Projektowych jest dla mnie prawdziwym wyróżnieniem. Bydgoszcz przez dekady była miastem, w którym współpracowali ze sobą projektanci i inżynierowie, a owoce ich współpracy były produkowane na masową skalę w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. Wiele fabryk bydgoskich należało do czołówki firm z branży elektrotechnicznej, chemicznej czy transportowej. Nowoczesny, w tamtym okresie, przemysł dostarczał produkty na rynek ogólnopolski, a marki Eltry, Telfy czy Rometu znane były powszechnie. Chcemy nawiązać do tych korzeni współpracy branży kreatywnej z biznesem. Mam wrażenie, że Bygdoszcz jest zbyt skromna nie chwaląc się tym dziedzictwem. Dzisiaj branża kreatywna, w znacznym stopniu, skłania się w kierunku rozwiązań cyfrowych i ten obszar działań, poza wzornictwem przemysłowym, będziemy chcieli również wspólnie pokazać. Mam nadzieję, że starsi i młodsi mieszkańcy miasta znajdą w trakcie trwania tego wydarzenia dużo ciekawych atrakcji związanych z projektowaniem – mówi Beata Bochińska

Prace nad programem BDP trwają. Wydarzenie obejmie wiele dziedzin związanych z projektowaniem, wystawy, warsztaty, filmy i inne aktywności, do których zostaną zaproszeni twórcy różnych mediów. Więcej informacji w maju na stronie: bydgoskiedniprojektowe.pl. Już teraz zachęcamy do zapisów na newsletter.

Bydgoskie Dni Projektowe będą pierwszym dużym wydarzeniem Młynów Rothera zorganizowanym po otwarciu pierwszego budynku – Spichrza Zbożowego. Znajdzie się w nim, między innymi, hub kreatywny, dający przestrzeń wsparcia dla sieciowania, zaangażowania społecznego i rozwoju dla osób i organizacji w obszarach kreatywności, kultury i nowych technologii.

Beata Bochińska

Wieloletnia prezeska kultowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, fundatorka, wraz z mężem Fundacji Bochińskich promującej polską myśl projektową. Badaczka trendów stylistycznych, wykładowczyni studiów podyplomowych z zakresu Design Management, jurorka konkursów projektowych o globalnym zasięgu oraz autorka bestsellera Zacznij kochać dizajn, który zaktywizował setki tysięcy sympatyków polskiego wzornictwa lat 60/70. Pomysłodawczyni i kuratorka cyfrowego serwisu Dizajn na wynos. Prywatnie, wraz z mężem, kolekcjonerka wzornictwa przemysłowego zza żelaznej kurtyny. Beata Bochińska urodziła się w Bydgoszczy i jest absolwentką LO nr 1.

Sławomir Czarnecki

Dyrektor Młynów. Menedżer kultury, filozof. Pracował w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, Teatrze Wybrzeże, Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Współautor raportów badawczych na temat poszerzenia pola kultury, autor książki „Nowa widownia. O promocji w kulturze”.XIX-wieczny kompleks Młynów Rothera został oddany do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”, trwa aranżacja i wyposażanie wnętrz. Myślą przewodnią instytucji jest idea dobrego życia. W industrialnych przestrzeniach, odzyskanych przez miasto dla mieszkańców po latach popadania w ruinę, znajdą swoje miejsce wątki poświęcone popularyzacji nauki, lokalnemu dziedzictwu i branżom kreatywnym. Będzie to m. in. Centrum Wiedzy o Mózgu, pracownie edukacyjne, wystawa o miastotwórczej roli rzeki Węzły, hub kreatywny, archiwum społeczne, coworking czy sklep z designem. 
W formule tymczasowej odbywają się tu już pierwsze wydarzenia – wystawy, koncerty, warsztaty, a zabytkowa przestrzeń, wraz z informacją i punktem widokowym, codziennie jest otwarta dla zwiedzających. 

Do pobrania:

Prosimy o podpisanie zdjęć!

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.