Dopóki to wszystko trwa – Młyny zapraszają na spotkanie i wspólne czytanie antologii „Wojna 2022″

W dniu drugiej rocznicy pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę Młyny zapraszają na spotkanie w kawiarni Nowe Miejsce. Podczas wydarzenia „Dopóki to wszystko trwa” będzie można zatrzymać się przy tekstach tworzonych przez pisarki i pisarzy z Ukrainy. Wspólne czytanie antologii „Wojna 2022” będzie okazją do wsłuchania się w głosy aktorów i okazania solidarności poprzez swoją obecność.

Wydana przez Centrum Mieroszewskiego antologia „Wojna 2022. Eseje, wiersze, dzienniki” to zbiór poruszających utworów, napisanych przez najważniejszych ukraińskich twórców. W dniu drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę to właśnie ta antologia stanie się punktem wyjścia do spotkania, rozmowy, refleksji.

Młyny organizują to ważne wydarzenie we współpracy z Teatrem Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy i Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Za scenariusz i koordynację odpowiada Mila Burchart, główna specjalistka ds. programowych w Młynach.Podczas spotkania będzie można posłuchać aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Żeni Doliak i Pawła L. Gilewskiego, którzy przeczytają wiersze i eseje m.in. Kateryny Babkiny, Serhija Żadana, Jurija Andruchowycza, Iji Kiwy. Będzie to okazja do wsłuchania się w głosy aktorów i pokazania solidarności poprzez swoją obecność. Czytanie odbędzie się w języku ukraińskim i w języku polskim.

Po dwudziestym czwartym lutego 2022 roku wielu z nas zabrakło słów. Wydawało się, że one się skończyły, umarły. Ale tak nie jest. Przez szok i ból słowa zniknęły, żeby po jakimś czasie wrócić – pokaleczone, ale mocniejsze i bardziej wolne. My, redakcja ukraińskojęzycznego magazynu i portalu o Polsce „Nowa Polszcza”, zrozumieliśmy, że musimy zebrać te ukraińskie słowa, którymi teraz jest pisana najnowsza historia, w jedną książkę. Książkę, do której teksty powstawały w okopach, schronach bombowych, ośrodkach dla uchodźców, na przejściach granicznych, przy dźwiękach syren, w mieszkaniach bez prądu. Teksty, które pomagają nam, Ukraińcom, lepiej zrozumieć siebie – taką mamy nadzieję – pomogą także Polakom lepiej zrozumieć nas – pisze we wstępie do polskojęzycznego wydania Żenia Klimakin, redaktor naczelny „Nowej Polszczy”.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 24 lutego, w godz. 18.30-20.00, w kawiarni Nowe Miejsce w Młynach Rothera. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Darmową wejściówkę można pobrać tutaj.  W dniu wydarzenia w Młynach będzie można kupić polsko- i ukraińskojęzyczny egzemplarz antologii „Wojna 2022”.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.