Instalacja dźwiękowa Marcina Dymitera będzie dostępna w Młynach Rothera – w czwartek oficjalne otwarcie!

fot. A.Pawska

Młyny mogą się pochwalić współpracą ze znakomitym artystą! Tym razem instytucja zaprasza do odkrywania instalacji dźwiękowej „Meandry”, której autorem jest Marcin Dymiter. W czwartek, 1 lutego, odbędzie się oficjalne otwarcie instalacji, któremu będzie towarzyszyła rozmowa z twórcą. „Meandry”, których tematem  jest właśnie Wyspa Młyńska oraz obecność wody, będzie można odkrywać w Młynach przez kilka miesięcy.  

Marcin Dymiter to muzyk, twórca nagrań terenowych i autor instalacji dźwiękowych, słuchowisk, muzyki do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. W Młynach Rothera Dymiter zaprezentuje swoje najnowsze dzieło – „Meandry”.

Instalacja dźwiękowa „Meandry”  jest kolekcją nagrań terenowych, która odsyła do kontekstu miejsca, silnie nacechowanego pierwotnym przeznaczeniem historycznych budynków Młynów Rothera. Nagrania terenowe, które realizowane były przez Marcina Dymitera w 2023 roku, stały się swoistym archiwum miejsca, a Wyspa Młyńska obserwatorium dźwiękowym z widokiem na rzekę. Tematem nagrań była właśnie Wyspa Młyńska oraz obecność wody.

Praca nad instalacją dźwiękową “Meandry” przede wszystkim łączy się z nasłuchiwaniem okolic Wyspy Młyńskiej, rzecznego nabrzeża i serii nagrań, które realizowałem w ciągu roku. W trakcie  realizacji nagrań przyzwyczajałem się do niektórych dźwięków otoczenia a inne stawały się już wręcz niesłyszalne. W rezultacie w Młynach Rothera  powstała przestrzeń do słuchania, meandrowania pośród dźwięków. Kluczem jest uważność. Mam nadzieję, że słuchanie i odkrywanie tych dźwięków przyniesie radość i wytchnienie od hałasu – mówi Marcin Dymiter.

fot. A.Pawska

Już w czwartek, 1 lutego, artysta pojawi się w Młynach, by opowiedzieć o swoim projekcie. Pierwsi goście będą mieli szansę nie tylko zanurzyć się w dźwięki „Meandrów” w towarzystwie Dymitera, ale posłuchać także opowieści o tym, jak powstawała instalacja, co było inspiracją dla tego projektu oraz co jest motywem przewodnim tej instalacji.

W „Meandrach” dźwięki mieszają się ze sobą, tak jak w realnym pejzażu dźwiękowym; nagrania terenowe ukazujące pory roku, pory dnia i nocy łączą się z brzmieniem dźwięków mechanicznych i pracy urządzeń, które znajdowały się niegdyś w młynie. Podwodne nagrania, które realizowane były za pomocą hydrofonu, to z kolei kluczowa i symboliczna treść tej pracy. Rzeka i woda ze swoją dynamiką kształtowały i nadal kształtują to miejsce, a przywołane dźwięki powracają w instalacji „Meandry”, aby rezonować i podejmować dialog z architekturą już w nowym kontekście.

Kilkadziesiąt wybranych nagrań stało się podstawą do zbudowania dźwiękowej przestrzeni w Młynach Rothera. Nagrania zostały podzielone na trzy sekcje odpowiadające zakresom częstotliwości głośników pracujących w specjalnie przygotowanym systemie audio. Instalacja to praca na siedem kanałów audio. To, co słychać i to jak konfigurują się ze sobą nagrania jest wynikiem koncepcji pracy dźwiękowej oraz przełożenia jej na język programu pure data. Nagrania i ich konfigurowanie przebiega losowo, wpływa także na czas oraz ruch cyrkulacyjny danego dźwięku. Przypadek i losowość odwołują się do dźwięków otoczenia, dynamiki pejzażu dźwiękowego, który jest zmienny.

„Meandry”  zostaną oficjalnie otwarte w czwartek, 1 lutego. Młyny zapraszają na otwarcie instalacji o 18:30 i rozmowę z Marcinem Dymiterem o godz. 19.00. Wstęp wolny. Natomiast instalacja dźwiękowa będzie dostępna w Młynach  do 26 kwietnia, codziennie, w godzinach otwarcia instytucji. Instalację będzie można podziwiać bezpłatnie. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/meandry-instalacja-dzwiekowa/

„Meandry” realizowane są we współpracy z Biurem Dźwięku Katowice.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.