Miejskie meble z historią Młynów w tle. „Iloczyny” Izabeli Bołoz po Mediolanie, Kopenhadze i Gdyni pojawiły się na tarasie Młynów Rothera

Zdjęcie przedstawia taras Młynów Rothera. Dwójka dzieci bawi się na przestrzennej kolorowej instalacji składającej się z geometrycznych figur, przypominającej plac zabaw.

Wielbicielom wzornictwa Izabeli Bołoz przedstawiać nie trzeba. Projektantka znana m. in. z realizacji barwnych instalacji służących do odpoczynku i zabawy tym razem zaprojektowała mebel dla Młynów. Inny niż wszystkie, bo zawierający element edukacyjny – wystawę o ich historii.

 – Zależało nam na tym, żeby połączyć funkcję informacyjną z ciekawym wizualnie obiektem. „Iloczyny” doskonale spełniają to założenie. Znamy tę realizację z innych miast i nie możemy doczekać się, aż zobaczymy, jak korzystają z niej bydgoszczanie i goście. To pierwszy taki wyrazisty element małej architektury, który pojawił się na płycie naszego tarasu. Kolorystykę wybraliśmy wspólnie z Projektantką i Społeczną Radą ds. Estetyki Bydgoszczy -tłumaczy Anna Triebwasser z Młynów Rothera.

Na wystawie zobaczymy m. in. archiwalne rysunki Młynów z połowy XIX w. i zdjęcia sprzed remontu.

– Uświadomiliśmy sobie, że już dla pokolenia dzisiejszych nastolatków Wyspa Młyńska z czasów przed rewitalizacją to abstrakcja, więc warto im ją pokazać. Zaprezentowanie całego kontekstu Młynów jest też dla nas ważne, bo wciąż jesteśmy w budowie i możemy zapraszać gości do wnętrz tylko w ograniczonym zakresie, a zainteresowanie wciąż rośnie – mówi Anna Triebwasser.

Współpracę podsumowała też sama Projektantka:

– Instalację zaprojektowaliśmy wraz z zespołem studia z myślą o mieszkańcach miasta. Ważna była dla nas jej wielofunkcyjność. Dorośli mogą zapoznać się z historią Młynów i planami związanymi z ich modernizacją. Kolorowe, przestrzenne elementy zapraszają dzieci do zabawy, zjeżdżania, przechodzenia przez “tunele”, wspinania się. Instalacja ma służyć wszystkim – starszym i młodszym – do chwili odpoczynku czy zabawy w pięknej scenerii Młynów. Staraliśmy się dopasować instalację do otoczenia – stanowi przyjazny element w przestrzeni, harmonizując z otoczeniem jeżeli chodzi o formę i kolorystykę.

Wystawa to jeden z elementów planu Młynów w budowie na ten rok – „UrządzaMY taras”. W założeniu ma być prezentowana do czasu otwarcia Spichrza Zbożowego. W przyszłości na pewno zyska drugie życie w tym lub innym miejscu – jej elementy to moduły, które można ze sobą zestawić w całkowicie nową kompozycję.

W Młynach praca wre. W Spichrzu Zbożowym rozpoczęły się już prace przygotowujące wnętrza do aranżacji, m. in. stawianie ścian działowych. Zespół programowy intensywnie pracuje nad opracowaniem treści ekspozycji “Węzły” – Miasto Bydgoszcz ogłosiło już przetarg na zaprojektowanie, wykonanie, montaż i uruchomienie wystawy. Zgodnie z zapowiedziami trwają też badania prowadzone przez Shopa Design&Strategy. Ich celem jest sprawdzenie potrzeb użytkowników tarasu i sposobów spędzania na nim czasu. Badania posłużą do zaprojektowania docelowej małej architektury wokół Młynów, która pojawi się w przyszłym sezonie.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.