Młyny Rothera kultywują pamięć o bydgoskim kryptologu – informacja prasowa

W tym roku przypada 117. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego i 90. rocznica złamania szyfru Enigmy. Młyny Rothera dbają o to, aby pamięć o tym wydarzeniu oraz enigmatycznym bydgoszczaninie była wciąż żywa! 13 sierpnia odbędzie się na tarasie Młynów piknik międzypokoleniowy, w ramach którego będzie można odkryć tajniki kryptologii, matematyki, informatyki i cyberbezpieczeństwa. 

Młyny Rothera na co dzień zapraszają bydgoszczan na liczne wydarzenia i wystawy, działając na rzecz popularyzacji nauki i kultury. Jednocześnie też instytucja przykłada dużą wagę do promowania lokalnego dziedzictwa, stąd w jej programie wydarzenia dotyczące tej tematyki. Jednym z nich są działania związane z promowaniem dokonań zasłużonego bydgoszczanina, Mariana Rejewskiego – matematyka i kryptologa, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy.Marian Rejewski to wspaniały wzór do naśladowania dla młodych ludzi. Tych, którzy się uczą i tych, którzy zastanawiają się nad wyborem drogi zawodowej. To postać, która pokazuje, że patriotyzm wyraża się także w rzetelnej pracy i oddaniu nauce. W końcu Rejewski, dzięki praktycznemu zastosowaniu wiedzy naukowej i zmysłowi technicznemu, wpłynął na losy świata. Dlatego postrzegamy w Młynach Rothera tego matematyka i kryptologa w kontekście popularyzacji nauki. Chcemy, żeby Urodziny Rejewskiego stały się nowym, cyklicznym, miejskim świętem, celebracją pamięci o wielkim bydgoszczaninie. Jednocześnie jesteśmy pełni uznania dla wszystkich osób i środowisk dotychczas zaangażowanych w upamiętnianie jego postaci w Bydgoszczy – mówi Sławomir Czarnecki, Dyrektor  Młynów Rothera.

117. Urodziny Rejewskiego to okazja do spojrzenia na niego okiem m.in. historyków, przewodników, artystów i popularyzatorów nauki. Na dorosłych i dzieci czekają liczne atrakcje, m.in. warsztaty, zagadki i pokazy zdradzające tajniki kryptologii. Będzie też okazja do spotkania ekspertów zajmujących się badaniem życia Rejewskiego.

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć replikę bomby Rejewskiego oraz replikę Enigmy oraz dowiedzieć się, jak można szyfrować informacje za pomocą telefonu komórkowego. W ramach sentymentalnej podróży do przeszłości uczestnicy wydarzenia będą mogli zasiąść w szkolnej ławce z czasów Rejewskiego oraz spróbować swoich sił w kaligrafowaniu piórem i atramentem. Odbędą się też spacery śladami Mariana Rejewskiego, w ramach których wraz z przewodnikiem będzie można odkrywać historie z życia znanego bydgoszczanina, które były nierozerwalnie związane z naszym miastem. Biografię Rejewskiego będzie można poznać także zwiedzając tematyczną wystawę. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć również spektakl „Enigmatic” – etiudę nowocyrkową inspirowaną życiem i dokonaniami kryptologa, stworzoną dzięki połączeniu wieloletnich doświadczeń płynących z uprawiania sztuki pantomimy, teatru ruchu i żonglerki artystycznej. Widowisko zachwyci widzów w każdym wieku. Podczas wydarzenia odbędzie się także dyskusja Bydgoski Rejewski – wystąpią Tomasz Orłowski z Enigma Centrum i Krzysztof Drozdowski z Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego. Rozmowę poprowadzi Marcin Szymczak.

Młyny do współpracy przy organizacji pikniku zaprosiły różnorodne instytucje, ekspertów i artystów.  Podczas sobotniego wydarzenia atrakcje zaproponują: Poznańskie Centrum Dziedzictwa – Centrum Szyfrów Enigma, Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty, Regionalny Oddział PTTK Szlak Brdy w Bydgoszczy, Mimezis Art, Wszystko Gra, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy. 

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 13 sierpnia, w godz. 12.00-17.00 na tarasie Młynów. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny, wstęp wolny.

Szczegółowy program

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.