Młyny Rothera partnerem projektu „(Nie)widzialni”
Młyny Rothera to instytucja popularyzująca kulturę i naukę, dla której bardzo ważna jest gościnność i dostępność. Zarówno obiekt, jak i działania programowe są prowadzone w taki sposób, aby otwierać się na różne grupy społeczne i sprawiać, że kultura stanie się częścią codzienności. Młyny właśnie dołączyły do kolejnego przedsięwzięcia, dzięki któremu instytucja będzie jeszcze bardziej dostępna, tym razem jest to projekt „(Nie)widzialni”.
W Polsce mieszka nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Duża część z nich to osoby doświadczające niepełnosprawności, których na pierwszy rzut oka nie widać. „(Nie)widzialni” to przedsięwzięcie, które ma na celu nie tylko budowanie świadomości społecznej, ale też ułatwianie codziennego funkcjonowania osobom, które doświadczają niewidocznej niepełnosprawności i w danym momencie potrzebują wsparcia. Do grona kilkudziesięciu partnerów z całej Polski właśnie dołączyły bydgoskie Młyny Rothera, które chcą działać nie tylko na rzecz popularyzacji kultury i nauki, ale także angażować się w tematy ważne dla społeczeństwa.
– Być miejscem, gdzie każda osoba czuje się mile widziana – to nasz ideał. W dążeniu do niego istotna jest nie tylko wrażliwość, ale też wiedza. Dlatego z ciekawością przystępujemy do projektu, żeby poznać potrzeby osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami i nauczyć się odpowiednio z nimi komunikować i zadbać o ich potrzeby – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.
„(Nie)widzialni” to projekt realizowany przez Fundację StwardnienieRozsiane.Info. Jego celem jest budowa świadomości społecznej na temat niewidocznej niepełnosprawności oraz wsparcie osób, które jej doświadczają. Niewidoczna niepełnosprawność nie wiąże się z używaniem wózka czy białej laski. Może być spowodowana np. chorobą (np. stwardnienie rozsiane, cukrzyca), zaburzeniami neurorozwojowymi (np. autyzm), przebiegiem leczenia (np. leczenie onkologiczne), wypadkami (np. proteza nogi, niewidoczna pod ubraniem). Jest trudna do dostrzeżenia, ale często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają. Niejednokrotnie spotykają się z niezrozumieniem czy przykrymi reakcjami otoczenia. Pora to zmienić!
Młyny aktywnie włączają się w działanie w tym temacie i stają się jedną z instytucji, które będą realizować działania informacyjne. Zespół instytucji przejdzie też szkolenia, które wzmocnią jego kompetencje z zakresu obsługi gości z niewidoczną niepełnosprawnością. Dzięki temu, gdy pojawi się w Młynach osoba z niewidoczną niepełnosprawnością i potrzebująca wsparcia, przygotowani do tego pracownicy będą wiedzieli, jak reagować i co zrobić, by ich pomoc była skuteczna. Instytucja planuje się również włączyć w kolejne działania realizowane w ramach projektu. Więcej informacji o kampanii: www.niewidzialni.org.pl.