Młyny zapraszają na drugą edycję „Rekolekcji filozoficznych”

W nawiązaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych Młyny zapraszają na specjalną edycję „Myślowiska miejskiego – filozoficznie o współczesności”. To już kolejne „Rekolekcje filozoficzne”, podczas których w towarzystwie filozoficznych przewodników będzie można  dyskutować nad kwestiami zbawienia, ciała, erosa oraz przyszłości chrześcijaństwa.  Wspólne filozofowanie odbędzie się w Młynach w dniach 18-20 marca.

Z języka łacińskiego „rekolekcje” oznaczają „ponowne zebranie” tego, co z jakiś powodów uległo rozproszeniu czy rozkładowi. W tradycji chrześcijańskiej czas rekolekcji wiąże się z przygotowaniami do Świąt Wielkiej Nocy.  Jest to moment wyciszenia, refleksji, skupienia się na tym, co jest najważniejsze w życiu człowieka, w jego relacji z Bogiem. Czas rekolekcji nie musi być jednak praktykowany w sposób czysto religijny. Może być przeżywany również jako doświadczenie estetyczne, naukowe czy filozoficzne.

Młyny już po raz drugi zapraszają na rekolekcyjne spotkania o charakterze czysto filozoficznym. Gośćmi tegorocznych „Rekolekcji filozoficznych” będą ks. prof. dr hab. Piotr Roszak, ks. dr hab. Piotr Karpiński oraz Zbigniew Nosowski. Spotkania poprowadzi prof. Daniel Sobota.

– Staramy się, aby tematyka Myślowiska podążała za kalendarzem. W przypadku zbliżających się Świąt Wielkanocnych mamy wręcz do czynienia z nadmiarem istotnych kwestii filozoficznych, pośród których są takie ważne dla człowieka tematy, jak śmierć, miłość, ciało, zbawienie, historia, zło, samotność czy ofiara. Liczę, że przynajmniej część z nich zostanie poruszona podczas rozmów z moimi znakomitymi gośćmi – mówi Daniel Sobota, prowadzący Myślowiska.

Pierwsze wydarzenie rekolekcyjneZbawienie przez łaskę czy technologię?” poruszy temat sporu między transhumanizmem, czyli możliwościami i potrzebami wykorzystania nauki i techniki do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej, a teologiczną wizją zbawienia. Tematem drugiego spotkania będzie „Ciało i Eros – dialog chrześcijaństwa ze współczesnością”. Uczestnicy zostaną zaproszeni do dyskusji o współczesnej fenomenologii ciała oraz o ciele jako doświadczeniu życia. Natomiast rekolekcyjne rozważania filozoficzne zamknie spotkanie „Nadzieja bez optymizmu. Czy chrześcijaństwo ma przyszłość?”, podczas którego uczestnicy będą rozmawiać o współczesnych kryzysach Kościoła oraz spróbują znaleźć odpowiedzi na pytania: z jakim nastawieniem patrzeć w przyszłość? Czym różni się nadzieja od optymizmu? Co jest kluczem do ewangelicznej rewitalizacji kościoła?

fot, A.Hilbrecht

„Rekolekcje filozoficzne” odbywają się w ramach cyklu, który na dobre wpisał się w młyński kalendarz wydarzeń. „Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności” to spotkania pełne rozmów i dyskusji na tematy ważne, niekiedy nawet trudne i wykraczające poza logikę spraw codziennych. Do udziału w spotkaniach Młyny zapraszają przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń.

Spotkania i rozmowy prowadzi prof. Daniel Sobota, filozof, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Spotkania mają charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z gośćmi, którzy stają się filozoficznymi przewodnikami. Do udziału w dyskusji zaproszona jest również publiczność – można pytać, komentować, wątpić i dzielić się przemyśleniami.

Rekolekcje filozoficzne odbędą się w dniach 18-20 marca br., w godz. 18-20 w Młynach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.