Młyny zapraszają w podróż do świata bez dźwięku  

W czwartek, 16 marca, Młyny Rothera wraz z aktorami Teatru Nowego w Zabrzu zabiorą swoich gości w niezwykłą podróż do świata bez dźwięku. A wszystko to za sprawą spektaklu „Morze ciche”, który będzie grany w języku polskim oraz Polskim Języku Migowym.  

Spektakl „Morze ciche” to poetycka opowieść, która daje wiarę w sens życia, nawet wtedy, gdy świat nie chce nas usłyszeć. To historia chłopca, który szuka akceptacji i zrozumienia, ale jest to też opowieść o dorosłych i wyzwaniach, którym stawiają czoła, by odpowiedzialnie i mądrze wychować dziecko. Spektakl będzie grany w języku polskim oraz w Polskim Języku Migowym. 

 – Spektakl w reżyserii Łukasz Zaleskiego odniósł niezwykły sukces artystyczny, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jedna z nich została przyznana za „stworzenie oryginalnego języka artystycznego dla opowiedzenia o potrzebie empatii i o odwadze, dzięki którym możliwe staje się pokonywanie barier.” Mam ogromną nadzieję, że tak, jak twórcom spektaklu udało się znaleźć oryginalny język, by dotrzeć do osób niesłyszących, tak nam uda się stworzyć przestrzeń otwartą i dostępną dla każdego zainteresowanego kulturą – mówi Katarzyna Plucińska, Specjalistka ds. programowych w Młynach. 

Do odkrycia spektaklu Młyny zapraszają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Głównym bohaterem przedstawienia jest nastoletni Emilio, a tematem, jego dorastanie. Jednak nie jest to zwykła historia o dojrzewaniu, a Emilio nie jest zwykłym chłopcem, nie zna bowiem świata dźwięków – nie słyszy od urodzenia. Brzmienie własnego głosu jest mu obce, a nawet się go boi. Potrzebuje „tłumacza”. Tylko jak sprawić, aby zrozumiał te wszystkie szumy fal, piski mew, płacz dziecka czy krzyki pijanego ojca? Tego dowiemy się prosto ze sceny… 

Wydarzenie jest organizowane dzięki grantowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z programu “Kultura bez barier”. W ramach projektu „Młyny – zobacz i usłysz kulturę” instytucja wypracowuje rozwiązania z  zakresu obsługi osób ze specjalnymi potrzebami, m.in. audiodeskrypcje, karty komunikacji, mapy tyflograficzne czy znaczniki głosowe. Ponadto środki pozwalają na organizację wydarzeń z udziałem tłumacza języka migowego, spektakl „Morze ciche” jest jednym z nich. 

Teatralne przeżycia czekają na gości Młynów w czwartek, 16 marca, o godz. 18:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/event/morze-ciche-spektakl-teatralny-w-jezyku-migowym/  

 

Młyny – zobacz i usłysz kulturę: działanie w ramach projektu Kultura bez barier realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.