Mózg w Młynach – zapraszamy na obchody 30. urodzin klubu Mózg

W tym roku przypadają 30. urodziny klubu Mózg, które będziemy świętować także w Młynach! Marzec będzie miesiącem, w którym poprzez różne angażujące formy przybliżymy  historię i ideę Mózgu, zaprezentujemy archiwalne materiały, zaprosimy do odbioru sztuki wizualnej i audiowizualnej oraz koncertów. Świętowanie rozpoczniemy otwarciem dwóch instalacji, na które zapraszamy już w najbliższy piątek, 1 marca, o godz. 18.  

Mózg to działające w Bydgoszczy, od marca 1994 roku, centrum sztuki. To klub z salą koncertową, galeria sztuki, studio nagraniowe, przestrzeń na rezydencje i pracownie artystów. W Mózgu organizowanych jest około 100 wydarzeń rocznie, a ten wyjątkowy punkt na mapie Bydgoszczy odwiedzają tysiące artystów, którzy rozsławili to miejsce w środowiskach twórczych na całym świecie. W tym roku Bydgoszcz świętuje 30. urodziny kultowego bydgoskiego klubu. Z tej okazji chcemy uhonorować artystów, którzy go tworzyli i tworzą oraz opowiedzieć ich historię.  

Młyny Rothera to dobre miejsce na docenianie sceny artystycznej miasta i pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa. Dlatego wspólnie świętujemy 30. urodziny klubu Mózg. Wróćcie pamięcią do chwil spędzonych w Mózgu. A jeśli jeszcze tam nie byliście ‒ zobaczcie, co czeka na Was przy Parkowej 2 – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.  

W ramach świętowania 30. urodzin klubu Mózg w Młynach zostaną zaprezentowane dwie instalacje oraz odbędą się wydarzenia przybliżające spotkania historię bydgoskiego Mózgu, idee zawarte w tym projekcie oraz skalę jego działania.  Audiowizualna instalacja retrospektywna „Co słychać w Mózgu?”, prezentuje działalność i doświadczenia artystów, którzy tworzyli i tworzą Mózg. Instalacja składa się z 30 monitorów, na których w sposób zapętlony wyświetlane są materiały filmowe. Autorami koncepcji instalacji są: ZbyZiel i Sławek Janicki, producent wszystkich prezentowanych materiałów.  

– Jako, że przez te lata staraliśmy się robić wideodokumentracje działań programowych Mózgu, pojawił się pomysł przedstawienia części naszych audiowizualnych archiwów. Ale jak pokazać na ekranie kilkadziesiąt godzin materiałów? Tu pojawił się pomysł, aby wiele obrazów pokazać jednocześnie i dać oglądającym możliwość wyboru tego, co będą oglądać. Liczba  telewizorów przy 30 urodzinach była już oczywistością. Na ekranach ustawionych na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji prezentowane będą zatem: koncerty, rozmowy oraz programy telewizyjne wyprodukowane w Mózgu: Kawałki Mózgu, Notes Kulturalny, SuperSam+1, Mózg on Screen-live – mówi Sławek Janicki, muzyk, filmowiec, kurator wydarzeń artystycznych, współtwórca tzw. Sceny Yassowej, która miała swoją siedzibę w legendarnym bydgoskim klubie Mózg, założonym w 1994 roku, prowadzonym do dziś przez Janickiego. 

W Młynach zostanie zaprezentowana także instalacja wizualna Make art not war, której autorem jest John Citizen. Nieujawniający się artysta, prawdziwy Nowhere Man, przekazał Mózg Foudantion projekt instalacji MAKE ART NO WAR, z okazji odbywającej się w 2016 roku 14 edycji Mózg Festival – Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych. Instalacja dotychczas była eksponowana przed bydgoskim Mózgiem, w Warszawie oraz w Sokołowsku, a w 2024 roku wraca do Bydgoszczy, do Młynów Rothera. Wraca w jakże istotnym dla świata momencie. Czy zostanie w naszym mieście na zawsze? Czy kontynuować będzie podróż po świecie? Instalację będzie można podziwiać przez okna Spichrza Mącznego Młynów (zarówno od strony tarasu na Wyspie Młyńskiej, jak i od strony ulicy Mennica). 

Instalacje zostaną oficjalnie otwarte w czwartek, o godz. 18, na parterze Młynów. Dopełnieniem tego wydarzenia będzie koncert kwartetu zainicjowanego specjalnie na tę okazję przez jednego z dwóch założycieli Mózgu, kontrabasistę Sławka Janickiego, który zaprosił do współpracy trójkę artystów młodszego pokolenia, również ściśle z Mózgiem związanych: saksofonistę Marka Pospieszalskiego, perkusistę i elektronika Qbę Janickiego oraz Michała Szotę, który zajmie się wizualizacjami. 

Otwarcie instalacji wraz z koncertem dopełniającym to tylko część atrakcji, które będą dostępne w Młynach! Organizatorzy zapraszają także na spotkanie „Dbaj o swój Mózg – to dobre dla Ciebie”, które odbędzie się w Młynach w sobotę, 2 marca, o godz. 18. To wydarzenie, podczas którego omówimy historię i ideę Mózgu, odpowiemy na nurtujące Was pytania oraz przybliżymy postacie związane z Mózgiem. Spotkanie będzie miało charakter otwartej dyskusji z publicznością. Wydarzenie poprowadzi Grzegorz Tyszkiewicz, który do dyskusji zaprosi: Elę Jabłońską, Piotra Grygora, Sławka Janickiego, Qbę Janicki, Grzegorza Pleszyńskiego, ZbyZiela oraz publiczność zgromadzoną w Młynach. Natomiast 29 marca, o godz. 18, w Młynach odbędzie się koncert. Okołomózgowa Orkiestra Urodzinowa pod dyrekcją Marka Chołoniewskiego zagra w postindustrialnych przestrzeniach Młynów Rothera i zagwarantuje Wam wyjątkowe doświadczenie muzyczne. Orkiestra ma charakter otwarty, w jej skład wchodzą różnorodni muzycy. 

Wszystkie wydarzenia i instalacje w ramach „Mózg w Młynach – obchody 30. Urodzin klubu Mózg” są bezpłatne, na część z nich obowiązują jednak zapisy. Instalacja „Co słychać w Mózgu?”  będzie dostępna w Młynach do 30 marca, codziennie, w godzinach otwarcia instytucji. Instalację „Make art not war” można podziwiać przez okna Spichrza Mącznego (od strony tarasu i od strony Wyspy Młyńskiej) do 31 marca. Na obie instalacje obowiązuje wstęp wolny.  

Więcej o instalacjach oraz pozostałych wydarzeniach w ramach cyklu „Mózg w Młynach – obchody 30. urodzin klubu Mózg” można przeczytać tutaj: https://mlynyrothera.pl/wydarzenie/mozg-w-mlynach-obchody-30-urodzin-klubu-mozg/

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.