Ostatnia szansa, aby dać się oczarować! – Młyny żegnają wystawę czasową „Oczarowanie” 

fot. A.Pawska

Ekspozycja otwartej podczas Bydgoskich Dni Projektowych 2023 wystawy „Oczarowanie” powoli dobiega końca. Młyny zapraszają do jej pożegnania w doborowym towarzystwie! W piątek, 26 stycznia, odbędzie się ostatnie oprowadzanie kuratorskie, podczas którego Konrad Kulczyński oczaruje opowieścią o świetle i projektach Wiesława Krysiaka. A zwieńczeniem wieczoru będzie muzyczna uczta, czyli koncert duetu Olo Walickiego i Mikołaja Trzaski! 

Wystawa „Oczarowanie” powstała w ramach drugiej edycji Bydgoskich Dni Projektowych, które odbyły się w Młynach w terminie 6-8 października 2023 r. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających już tylko do 31 stycznia br., a od październikowej premiery do dzisiaj zwiedziło ją już ponad 9200 osób.  Kuratorem ekspozycji jest twórca wizualny, Konrad Kulczyński, partnerem wystawy jest polski producent designerskich lamp KASPA. 

fot. A.Pawska

Wystawa, której kuratorem jest Konrad Kulczyński, odnosi się do twórczości Wiesława Krysiaka, bydgoskiego artysty i projektanta szkła. Krysiak w swojej twórczości wykorzystywał efekty świetlne. Eksponowana w przestrzeni Młynów wystawa twórczo rozwija wątki, które pojawiły się w projektach i realizacjach wspomnianego artysty, szczególnie w witrażach oraz odnalezionych i nieznanych wcześniej projektach tego twórcy. Co ważne, ekspozycja ma charakter hybrydowy. Wystawa stacjonarna jest uzupełniona pełnowymiarową wystawą cyfrową (dostępnątutaj!), która zawiera treści związane zarówno z tematyką wystawy oraz pracami artysty, które są inspiracją dla kuratora. 

Cenimy sobie projekty, które nawiązują do lokalnego dziedzictwa i jednocześnie podejmują uniwersalne, aktualne tematy. Kreatywność buduje się również na tradycji. Nasi goście podzielają to przekonanie, o czym świadczą ich pozytywne opinie i liczna obecność na wystawie – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera. 

fot. A.Pawska

W ramach pożegnania z ekspozycją, Młyny zapraszają na ostatnie oprowadzanie kuratorskie, które odbędzie się w piątek, 26 stycznia, o godz. 18. W tym dniu Młyny będą również gościć znakomitych muzyków, którzy sprawią, że pożegnanie wystawy czasowej stanie się prawdziwą ucztą dla zmysłów! Zwieńczeniem wieczoru będzie bowiem koncert w wykonaniu duetu Olo Walickiego i Mikołaja Trzaski. I nic w tym wydarzeniu nie jest przypadkowe! To właśnie Olo Walicki zadbał o udźwiękowienie wystawy „Oczarowanie”, które wpłynęło na multisensoryczność ekspozycji i ubogaciło jej odbiór.  

Dlaczego powstają rzeczy i rodzi się muzyka? Czy można się znać od dziecka i grać ze sobą do dziś, a nawet dłużej? Czemu to jest możliwe i czy nawet wskazane? Czy należy od 1993 roku prowadzić wspólnie zespól Łoskot, przy okazji tworzyć dziesiątki różnych projektów? Jak można, grać ze sobą, podróżować, rozmawiać o ważnych i sprawach mniej ważnych? Na te i wiele innych pytań muzycznie (a jakże!) odpowie duet Walicki&Trzaska.  

Fot. Kazimierz Ździebło i Agnieszka Karaś

Koncert rozpocznie się o godz. 19, a wstęp na muzyczną ucztę jest biletowany. Więcej o koncercie można przeczytać tutaj. Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Oczarowanie” odbędzie się w piątek, 26 stycznia, o godz. 18. Wstęp wolny. Samą ekspozycję można zwiedzać bezpłatnie do 31 stycznia.  

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.