Olo/Miko Duo

INFORMACJE

Dla wszystkich

Fotorelacja

Fot. A. Hilbrecht

Zapraszamy na koncert w wykonaniu duetu Olo Walickiego i Mikołaja Trzaski!

Muzyków gościmy w Młynach w związku z zakończeniem wystawy “Oczarowanie”, o której udźwiękowienie zadbał właśnie Olo Walicki. Podczas Bydgoskich Dni Projektowych mieliśmy również okazję poznać go jako prowadzącego warsztaty pt. Sound design – jak zaprojektować atmosferę lub środowisko dźwiękowe.

Tym razem będziemy mogli posłuchać, jak w duecie z Mikołajem Trzaską muzycznie odpowiadają na pytania: dlaczego powstają rzeczy i rodzi się muzyka? Czy można się znać od dziecka i grać ze sobą do dziś, a nawet dłużej? Czemu to jest możliwe i czy nawet wskazane? Czy należy od 1993 roku prowadzić wspólnie zespól Łoskot, przy okazji tworzyć dziesiątki różnych projektów? Jak można, grać ze sobą, podróżować, rozmawiać o ważnych i sprawach mniej ważnych? Być przyjaciółmi, którzy mogą na siebie liczyć. Pomagać sobie, nosząc ciężkie pakunki. Dzielić się radością i troskami wysłuchując się nawzajem. Przez lata sąsiadować ze sobą, zmieniając stany skupienia i adresy. Jak można mijać się w drodze, a nawet czasem rozmijać i potem znów spotykać? Przez te lata wciąż trwać w jednym. Dzielić się muzyką z kim się da.

Wydarzenie towarzyszy wystawie “Oczarowanie” prezentowanej do 31/1/2024. W ramach pożegnania z wystawą zapraszamy także na oprowadzanie kuratorskie z Konradem Kulczyńskim, które odbędzie się 26/1/2024.


Mikołaj Trzaska – saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej, studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami.  Akompaniował także poetom – Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Shofar – wykonującego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Jest również uznanym kompozytorem muzyki filmowej, na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, komponując muzykę do filmów: Dom Zły, Róża, Wołyń, Pod Mocnym Aniołem, Kler, Wesele II.

Olo Walicki – kontrabasista, kompozytor, producent. Twórca projektów OW Kaszebe, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca. Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca. Debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współtworzył free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów. Kilka autorskich projektów Walicki opublikował we własnym wydawnictwie (m.in. “Metalla Pretiosa”, “Olo Walicki Kaszëbë”).


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 26.01.2024 r., godz. 19.00-20.30
Gdzie? Młyn, I piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bilet normalny 30 zł, bilet ulgowy 20 zł
Bilety: kliknij TUTAJ!

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.