Podczas Nocy Muzeów w Młynach będziemy… budzić maszynę!

Już jutro odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów, w ramach której Młyny zapraszają na „Budzenie Maszyny”.  Szereg wydarzeń z udziałem publiczności pełnych dźwięków, multimediów i świateł to nie tylko wyjątkowa atrakcja i uczta dla zmysłów, ale również zapowiedź wystawy „Młyn-Maszyna”. Warto zajrzeć do Młynów, aby posłuchać ambientowo-industrialnego koncertu na żywo, obejrzeć performance taneczny integrujący ruch z dźwiękiem czy stać się częścią wirtualnego krajobrazu Wyspy Młyńskiej!

„Budzenie Maszyny” to autorska koncepcja Michała Osowskiego – artysty, producenta i performera. Osowski to kompozytor działający interdyscyplinarnie, tworzący projekty oparte na autorskich instalacjach interaktywnych, często osadzonych w nietypowych miejscach i z aktywnym udziałem publiczności. Autor komponuje i wykonuje również muzykę elektroniczną. W Młynach zaprezentowana zostanie instalacja przesycona elektroniką, syntezatorami modularnymi i dźwiękami, która znakomicie wplata się w architekturę Młynów Rothera. Za pomocą dźwięku zostanie ukazany sen i niewidzialna atmosfera panująca w Młynach w przeszłości. Dzięki różnorodnemu rozmieszeniu urządzeń, odwiedzający będą mogli doświadczyć metaforycznego snu i procesu budzenia maszyny.

Częścią „Budzenia Maszyny” będzie muzyczny performance, czyli dźwiękowa instalacja w wykonaniu kolektywu trzech niezależnych muzyków: Piotra Grygora Grygorkiewicza, Krzysztofa „Freeze” Ostrowskiego i Sławka Pieniaka. Specjalnie po to, by obudzić maszynę, muzycy przygotują tworzony na żywo elektroniczny pejzaż dźwiękowy o ambientowo-industrialnym charakterze. Piotr Grygor Grygorkiewicz zajmuje się sztuką generatywną, eksploruje różnorodne techniki syntezy audio, posługuje się elektronicznymi instrumentami i generatorami, tłumaczy procesy życiowe organizmów na dźwięk i obraz. Krzysztof “Freeze” Ostrowski to bydgoski muzyk, instrumentalista i producent, najczęściej kojarzony z szeroko rozumianą sceną elektroniczną. Sławek Pieniak to muzyk elektroniczny, tworzący nastrojowe pejzaże dźwiękowe, używając modularnych syntezatorów analogowych. 

Nie zabraknie również tańca! Młyny zapraszają na taneczny performance. Narzędziem wykorzystanym w performance’ie będzie autorska instalacja, integrująca interaktywnie ruch z dźwiękiem przy użyciu techniki, w której ruch tancerki jest filmowany, obraz w czasie rzeczywistym przesyłany do komputera, a program komputerowy, śledząc jej ruch w kadrze wideo (poprzez świetlne punkty umieszczone na jej ciele), zamienia współrzędne i szybkość poruszającego się̨ ciała w parametry dźwięku. W ten sposób tancerka, używając swojego ruchu, intuicyjnie kształtuje dźwiękową̨ narrację performance’u. Zatańczy Patrycja Lewandowska, tancerka, choreografka i instruktorka tańca. Występowała m.in w Teatrze Nowym w Łodzi (spektakl “JaJa”), Operze Nova w Bydgoszczy (Młode Talenty), Teatrze Polskim w Bydgoszczy (spektakl “Pierścień i Róża”, widowisko “Blood on a dancefloor”) oraz jako tancerz w audycjach organizowanych przez Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy.  

Tej nocy będzie można zobaczyć także wirtualną Wyspę Młyńską! W Młynach pojawi się instalacja multimedialna nawiązująca do pracy obracających się kół młyńskich wprawiających maszynę w ruch. Instalacja będzie wykorzystywać film nakręcony na Wyspie Młyńskiej, którego odtwarzanie i przekształcenia obrazu będą regulowane przez ruch przechodzących odwiedzających. Widzowie, pod wpływem swojego ruchu, będą wirtualnie stawać się częścią obrazu i będą mogli zobaczyć siebie na tle fragmentu pejzażu z Wyspy Młyńskiej.

„Młyn-Maszyna” to interaktywna wystawa popularnonaukowa ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Opowie ona o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. Podczas jutrzejszej Nocy Muzeów odwiedzający będą mogli obejrzeć premierowo animację  z wizualizacją wystawy. Otwarcie ekspozycji planowane jest jeszcze w tym roku.

„Budzenie Maszyny” odbędzie się w Młynach w sobotę, 13 maja, w godz. 18.00-24.00. Udział w atrakcjach w ramach „Budzenia Maszyny” jest bezpłatny. Na pokazy performance’u tanecznego obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać w punkcie info w Młynach w dniu wydarzenia. Ponadto tej nocy będzie można zwiedzić wystawę „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” za złotówkę oraz bezpłatnie podziwiać panoramę miasta z punktu widokowego. Pełen program Nocy Muzeów w Młynach oraz informacje organizacyjne dostępne są tutaj.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.