Poznaj futurystyczne oblicze Wyspy – instalacja artystyczna w Młynach czeka na odkrycie!
W Młynach można zobaczyć futurystyczne miasto, nad którym unoszą się fragmenty skał. Na jednej z nich dryfuje w powietrzu Wyspa Młyńska z Młynami Rothera. A to wszystko za sprawą wyjątkowej instalacji artystycznej! „Oko na Wyspę, 2022” to tajemnicza lustrzana kula, do wnętrza której można zajrzeć i poznać inne oblicze Wyspy Młyńskiej.
„Oko na Wyspę, 2022” to instalacja artystyczna w formie lśniącej, lustrzanej kuli z rozmieszczonymi dookoła wizjerami. Przez każdy wizjer można zaglądać, aby odkryć tajemnicę futurystycznej wizji artystycznej naszego miasta.
– Młyny Rothera znajdują się w samym sercu Wyspy Młyńskiej. Z naszego punktu widokowego można podziwiać Bydgoszcz. A teraz zapraszamy także do spojrzenia na Wyspę i miasto z zupełnie innej perspektywy. Instalacja artystyczna ma być pretekstem do rozważań na temat miasta przyszłości. Jak będzie wyglądała Bydgoszcz za 100 lat? Czy będziemy potrafili rozwijać ją z poszanowaniem dla przyrody? Czy idea „inteligentnych miast” to tylko utopia? – mówi Katarzyna Plucińska, Specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.
fot. M. Hordowicz
Autorami nieziemskiej kuli są Marta Filipiak i Łukasz Owczarzak. Marta Filipiak to artystka, producentka oraz autorka oryginalnych kostiumów i scenografii filmowych. Pomysłodawczyni i główna organizatorka Festiwalu OKO NIGDY NIE ŚPI. Natomiast Łukasz Owczarzak to fotograf, operator i specjalista od postprodukcji filmowej. Twórcy instalacji związani są z grupą Czarny Karzeł. Efekty współpracy artystycznej Marty i Łukasza można teraz podziwiać w Młynach.
– Chcieliśmy zrobić coś lekkiego i zaskakującego, ale też abstrakcyjnego. Inspiracją była dla nas alternatywna wizja Wyspy, którą postanowiliśmy zamknąć w środku kuli. Do kuli można zajrzeć, każdy może zobaczyć coś innego w zależności od tego, w który wizjer spojrzy. Na powierzchni można zobaczyć siebie, bo kula jest lustrzana, a kto wie, może i swoją przyszłość. Dla uważnych, na powierzchni kuli został zapisany pierwszy kontakt z „kosmitami” zrejestrowany w roku 1977 przy pomocy radioteleskopu. Miejcie Oko na Wyspę! – mówi Marta Filipiak, współautorka instalacji.
Natomiast za wykonanie instalacji artystycznej „Oko na Wyspę, 2022” odpowiada firma technologiczna z Bydgoszczy! Wywodzące się z naszego miasta Blackfish Studio od wielu lat działa w branży filmowej i reklamowej, dostarczając rozwiązania z zakresu robotyki i automatyki do budowy precyzyjnych urządzeń filmowych, a także ruchomych scenografii. W swoim portfolio wyróżnia się projektami zrealizowanymi na potrzeby promocji filmów Netflix, takich jak Armia Umarłych czy Nie patrz w górę. Teraz do tych realizacji dołącza instalacja „Oko na Wyspę”.
Instalacja umieszczona jest w holu głównym Młynów Rothera (wejście od strony ul. Mennica). Można z niej korzystać bezpłatnie, w godzinach otwarcia instytucji (poniedziałek-czwartek 10.00-18.00, piątek-niedziela 12.00-20.00). „Oko na Wyspę, 2022” będzie dostępne w Młynach do 31 marca br.