Spędź majówkę w Młynach!

fot. M. Zaborowski

Nadchodzący długi weekend to znakomita okazja, żeby wybrać się do Bydgoszczy, na Wyspę Młyńską i odwiedzić Młyny Rothera. Mieszkańcy naszego miasta i turyści mogą spędzić tu czas w ciekawy sposób! Młyny będą otwarte przez całą majówkę, a atrakcje ucieszą zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Co można robić w Młynach? Przede wszystkim zachwycić się poprzemysłową architekturą i podziwiać miasto z punktu widokowego! Wstęp jest bezpłatny, a Dział Gościnności Młynów chętnie podzieli się też ciekawymi opowieściami o historii tego miejsca i o planach na dalszy rozwój instytucji.

Warto zajrzeć na wystawę stałą „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, aby poznać Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczuć ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców i podjąć wyzwanie – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym?
Jeśli aktywy wypoczynek to preferowana forma spędzania czasu, najlepiej wybrać się na wystawę „Młyn-Maszyna”. W naszym centrum nauki można wcielić się w role konstruktorów czy pracowników młynów. Przy użyciu współczesnych maszyn będziemy eksperymentować: transportować, ważyć, rozdrabniać, mielić, odsiewać… Jakie siły natury, odkrycia nauki i wynalazki techniki wprawiały potężną maszynę w ruch? Sprawdźmy!
Wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” i „Młyn-Maszyna” są biletowane – bilety dostępne są zarówno w kasie na miejscu, jak i online.

Aby lepiej poznać sam budynek i jego historię zachęcamy do zagrania w grę turystyczną „Płyń z nurtem Młynów”. Rozwiąż zadania, które zaprowadzą Cię w ciekawe zakamarki i zdradzą ciekawostki. Twoją przewodniczką będzie rzeka Brda, bez której nie byłoby całej tej opowieści. Na końcu czeka na Ciebie pieczątka Odkrywcy i księga pamiątkowa, gdzie możesz zapisać się w historii Młynów! Gra jest dostępna bezpłatnie, można ją pobrać w holu instytucji.

Podczas majówkowego weekendu można również zobaczyć wystawy czasowe. „Uniesienie” wystawa rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. To propozycja, która związana jest z obchodami 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a tym samym 20. rocznicy odsłonięcia balansującej rzeźby, zawieszonej nad rzeką Brdą, w pobliżu mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy – Przechodzącego przez rzekę. Wystawa dostępna jest bezpłatnie, w godzinach otwarcia Młynów. 27 kwietnia zapraszamy na godzinę 13.00 na wernisaż.

Czas na chwilę odpoczynku? Warto zajrzeć do Nowego Miejsca w Spichrzu Zbożowym, czyli klimatycznej kawiarni. Kawy? Zbożowej? Z lokalnej palarni? A może z drugiego końca świata? Rozgość się w przyjaznym wnętrzu i skosztuj wypieków od lokalnych cukierników. Zajrzyj do naszej kawiarni – miejsca spotkań, rozmów i odpoczynku. Będzie nam bardzo miło Cię gościć!
Do 4 maja w kawiarni Nowe Miejsce prezentujemy miniwystawę kolaży Maryny Siliakovej pt. „Istoty złożone”, a już 5 maja, o godzinie 16.00 odbędzie się tu kolejny wernisaż miniwystawy tym razem Marty Wachowskiej i Aleksandry Bilacz pt. „BARIERA_”. Prace można oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia kawiarni Nowe Miejsce.

Ponadto 28 kwietnia będzie można zasiąść przy wspólnym stole i zagrać w gry planszowe z Bydgoską Strefą Gier Bez Prądu. Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ!

Zapraszamy również na premierę reportażu pt. „Nie dają nam głośno mówić” oraz koncert zespołu Krzemyk&Harry, które odbędą się 29 kwietnia, o godzinie 19.00. Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ!

30 kwietnia na tarasie Młynów będzie można odbyć muzyczną podróż! Już po raz kolejny Fundacja Art Mintaka organizuje „Światowy Dzień Jazzu w Bydgoszczy” i zaprasza na taras Młynów na koncert jazzowych gwiazd. Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ!

Majówka w Młynach potrwa od 27 kwietnia do 5 maja. Szczegóły oraz dokładne godziny otwarcia dostępne są na stronie: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/majowka-w-mlynach-2/

 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.