Uniesienie. Wystawa rzeźb balansujących Jerzego Kędziory – Młyny zapraszają do podziwiania wystawy

Fot. Bartek Kędziora

Wkrótce (1 maja) będziemy obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a tym samym 20. rocznicę odsłonięcia balansującej rzeźby, zawieszonej nad rzeką Brdą, w pobliżu mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy – Przechodzącego przez rzekę.

Zapraszamy do Młynów Rothera oraz na Wyspę Młyńską, gdzie zachęcimy do oderwania się na chwilę od ziemi, by podziwiać zawieszoną w przestrzeni wystawę rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. To doskonała okazja do zapoznania się ze spektakularnym dorobkiem artystycznym JotKa, a także sprawdzenia, że stworzenie artystycznych rzeźb nie byłoby możliwe, gdyby nie wiedza z zakresu ścisłych dziedzin nauki.

Jerzy „JotKa” Kędziora – rzeźbiarz, malarz, designer, pedagog, absolwent ASP w Gdańsku. Uczestnik około 500 wystaw w Polsce i na świecie. Autor pomników i rzeźbiarskich akcentów w przestrzeni publicznej. Laureat wielu nagród. Kędziora od początku swojej drogi artystycznej interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. Zmienność czasu, wyborów i egzystencji w czasach nam współczesnych stała się podstawą jego artystycznych poszukiwań, które skłoniły go do podjęcia pracy nad rzeźbami balansującymi, dzięki którym zyskał uznanie na całym świecie. Pokazywał je na monumentalnych wystawach plenerowych m.in. w Dubaju, Abu Dhabi, Palm Beach, Long Island, Berlinie, Pradze czy Singapurze oraz na takich imprezach, jak Biennale w Wenecji, Art Basel Miami, ArtTaipei czy ARTZUID – Biennale Rzeźby w Amsterdamie. W Polsce tworzy Szlak Rzeźb Balansujących, które można oglądać w przestrzeni publicznej w wielu miejscach w kraju.

Przygotowanie wystawy wymaga zaangażowania wielu osób. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy choć trochę przyczynili się do realizacji tego projektu, bowiem efekt jest spektakularny. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Młynów, wybrania się na spacer i choć na chwilę oderwania wzroku od ziemi. Rozejrzyjcie się po okolicy w poszukiwaniu zawieszonych w przestrzeni rzeźb. – mówi Jakub Łyczek, Główny specjalista ds. programowych

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia, o godz. 13.00 w holu głównym Młynów. Podczas spotkania będzie obecny artysta Jerzy Kędziora oraz przedstawiciele fundacji Art Balance.

Wystawa będzie dostępna od 27 kwietnia do 24 października 2024 r.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.