W Młynach Rothera odbędzie się pierwszy w Polsce hackhaton projektowy poświęcony polskiemu wzornictwu 

W Młynach Rothera trwa wielkie odliczanie do pierwszej edycji Bydgoskich Dni Projektowych, które odbędą się w dniach 14-15-16 października 2022 r. To wydarzenie, które Młyny organizują we współpracy z Fundacją Bochińskich. Hasłem tegorocznej edycji jest wymiana – m.in. umiejętności, opinii i pomysłów. Na uczestników czekają wystawy, warsztaty oraz… pierwszy w Polsce hackhaton projektowy poświęcony polskiemu wzornictwu. Bydgoszcz Design Challenge to konkurs dla kreatywnych humanistów, którego pomysłodawczynią jest Szwedka z bydgoskimi korzeniami. Saga Gardevärn na co dzień produkuje wydarzenia TEDx oraz konferencje dla zespołu badawczo-innowacyjnego Spotify, a tym razem będzie czuwała nad zmaganiami kreatywnych humanistów w Młynach Rothera. Rejestracja trwa, uczestnicy mogą się zgłaszać do 13. października! 


Jak promować polski dizajn? 
 

Bydgoszcz Design Challenge to pierwszy w Polsce hackathon projektowy poświęcony polskiemu wzornictwu. Tematem wyzwania, które podejmą uczestnicy będzie odpowiedź na pytanie jak promować polski dizajn? Wydarzenie adresowane jest do humanistów zainteresowanych polskim dizajnem, np. uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów historii sztuki, kulturoznawstwa czy marketingu. Nie jest potrzebna żadna wstępna wiedza, tylko zainteresowanie, komputer oraz połączenie internetowe. Zespoły konkursowe wspierać będą mentorzy. Ich zadaniem będzie udzielanie wskazówek, naprowadzanie na właściwe rozwiązania i odpowiadanie na pytania uczestników. 

– Instytucje kultury to przestrzeń eksperymentu i współpracy. Nie zawsze tak było, ale wobec wyzwań, które przynosi nam świat, ten model działania wchodzi do głównego nurtu programowego instytucji. Dlatego z radością witamy w Młynach Bydgoszcz Design Challenge – mówi Sławomir Czarnecki, Dyrektor Młynów.  


Wielki powrót do Bydgoszczy 
 

Pomysłodawczynią tej części wydarzenia jest Saga Gardevärn – producentka wydarzeń TEDx oraz konferencji dla zespołu badawczo-innowacyjnego Spotify. Dziś pracuje z Climate Hack – hackathonem startupów dla klimatu, który współtworzyła. Na co dzień projektuje wydarzenia i uczy programistów i marketingowców techniki agile project management, a w czasie wolnym studiuje architekturę web3 i uczy się o technologii blockchain. Saga poprzez więzy rodzinne związana jest z Bydgoszczą, kocha zarówno polski język, jak i nasze wzornictwo. A teraz wraca do miasta swojej rodziny, aby poprowadzić pierwszy w Polsce hackhaton projektowy poświęcony polskiemu wzornictwu, który obędzie się podczas Bydgoskich Dni Projektowych w Młynach Rothera. 

Pomysł przyszedł mi do głowy, gdy byłam w Bydgoszczy. Dowiedziałem się, że zaprojektowano tu wiele znanych polskich przedmiotów, ale kiedy przemysł padł, produkcja przeniosła się za granicę. Ale to, co naprawdę cenne, czyli wiedza, myśl i pomysły, zostały w Bydgoszczy. I właśnie to sprawia, że cieszę się powrotem do Bydgoszczy. Mamy tu niewykorzystaną kreatywna moc, która po prostu czeka na pobudzenie. Takie wydarzenia jak Bydgoszcz Design Challenge istnieją, żeby wyłonić i zrealizować genialne pomysły, które pochodzą stąd, od mieszkańcówmówi Saga Gardevärn, pomysłodawczyni Bydgoszcz Design Challenge.

5 000 PLN dla zmiany 

Do stworzenia kreatywnych rozwiązań organizatorzy zapraszają zespoły 3- lub 4-osobowe. Jedynym warunkiem udziału w konkursie jest pomysłowość i chęć zmiany. Zespoły mogą rozwijać swoje idee zarówno w Bydgoszczy, jak i zdalnie. W ramach Bydgoszcz Design Challenge wyróżnione zostaną dwa zespoły, które otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5000 PLN. Pierwsza nagroda w wysokości 5000 PLN będzie wyróżnieniem dla projektu, który otrzyma największą liczbę punktów od Jury. Nagroda ma na celu umożliwienie zespołowi sfinansowanie realizacji projektu. Ponadto na uczestników konkursu czeka także nagroda specjalna „Nasza Bydgoszcz”, która zostanie przyznana zespołowi, którego pomysł będzie miał największy wpływ na życie bydgoszczan.  Fundatorami nagród są partnerzy wydarzenia: KASPA – Mecenas festiwalu oraz pomysłodawczyni Bydgoszcz Design Challenge – Saga Gardevärn. 

 

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 13. października, a zapisy już ruszyły. Więcej informacji: https://bydgoskiedniprojektowe.pl/design-challenge/


Bydgoskie Dni Projektowe to miejski festiwal poświęcony polskiej myśli projektowej i celebrowaniu współtwórczej przestrzeni dobrego bycia, którego organizatorem są bydgoskie Młyny Rothera we współpracy z Fundacją Bochińskich. 
 

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich miłośników dizajnu – profesjonalistów i profesjonalistek, jak i tych, którzy kochają piękne przedmioty i twórcze podejście do życia. Miejski charakter festiwalu przyciąga zaangażowanych mieszkańców i mieszkanki, którzy są nie tylko użytkownikami, ale i współprojektantami swojego otoczenia. 

 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.