Węzeł rozwiązany! W Młynach Rothera została otwarta pierwsza wystawa stała

Dokładnie rok temu, 11 listopada 2021 r., Młyny zostały otwarte dla zwiedzających. Przez te 12 miesięcy obiekt odwiedziło łącznie ponad 170 tysięcy gości, którzy korzystali z bogatej oferty programowej instytucji – wydarzeń, wystaw czasowych, koncertów czy spotkań. Dzisiaj Młyny Rothera rozpoczęły kolejny etap w swojej historii i otworzyły pierwszą wystawę stałą „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. 

W dniach od 11 do 13 listopada bydgoszczanki i bydgoszczanie mogą uczestniczyć w licznych atrakcjach towarzyszących premierze ekspozycji. Warsztaty filmowe, pokazy artystyczne, jadalna makieta miasta czy możliwość stworzenia własnej pocztówki z kolażem to tylko niektóre punkty programu, które w ten weekend czekają na Gości Młynów! Już w pierwszy dzień tego weekendu Młyny odwiedziło ponad 9 tysięcy osób!

– Zależało nam na tym, aby bydgoszczanki i bydgoszczanie wspólnie z nami świętowali otwarcie wystawy, dlatego zaplanowaliśmy różnorodne atrakcje. Program wydarzenia nawiązuje do tematów poruszanych na wystawie. Zadbaliśmy o to, aby zarówno dzieci, jak i dorośli twórczo mogli spędzić z nami ten długi weekend – mówi Anna Stempska, kierowniczka Działu Programowego w Młynach Rothera.Punktem kulminacyjnym wizyty w obiekcie jest oczywiście zwiedzanie samej wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Z okazji premiery ekspozycję można zobaczyć, odbierając w punkcie informacji w Młynach zaproszenia. Zaproszenia są rozdawane na 15 minut przed wyznaczoną godziną zwiedzania, a szczegółowy harmonogram zwiedzania jest dostępny na stronie wydarzenia: https://mlynyrothera.pl/event/wezly-opowiesc-o-miescie-nad-rzeka-weekend-otwarcia/

Wierzymy, że wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” pozwoli mieszkankom i mieszkańcom Bydgoszczy wzmocnić swoją więź z miastem i odkryć je na nowo. Natomiast dla turystów Młyny i Węzły staną się punktem startowym do poznawania Bydgoszczy, także w jej nieoczywistych odsłonach – komentuje Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.

Wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” składa się z dwóch pięter. Na parterze zaprezentowano historię rozwoju Bydgoszczy oraz liczne wątki dotyczące powiązania miasta i rzeki.  Natomiast na pierwszym piętrze narracja została zbudowana wokół wody. Przypominając o tym, jak cennym zasobem naturalnym jest woda, twórcy wystawy poruszyli ważne kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem i ekologią.

Bohaterami wystawy są mieszkańcy i to oni też stali się jej współtwórcami. Łącznie to 268 osób, które zaangażowały się w ten projekt! Prace nad wystawą koordynował doświadczony zespół kuratorski, w składzie: dr Grzegorz Sołtysiak, historyk, publicysta, współautor audycji telewizyjnych, radiowych oraz wystaw muzealnych, Sebastian Tyrakowski, wicedyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, ekspert z zakresu inwestycji kulturalnych i Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VIII osi priorytetowej, działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Wystawa „Węzły” będzie dostępna dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu – od wtorku do czwartku w godz. 10-18, a od piątku do niedzieli w godz. 12-20. Szczegółowe informacje oraz ceny biletów: https://mlynyrothera.pl/wezly/

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.