Znamy wykonawcę wystawy Młyn-Maszyna w Młynach Rothera – informacja prasowa, wizualizacje

Lada dzień ruszy budowa pierwszej w Bydgoszczy stałej wystawy popularnonaukowej. Wykonawcą ekspozycji Młyn-Maszyna została spółka MAE Multimedia Art & Education. Otwarcie już w drugiej połowie przyszłego roku.W ogłoszonym przez Miasto Bydgoszcz przetargu na zaprojektowanie, wykonanie, montaż i uruchomienie wystawy wpłynęły 2 oferty. Zwycięska Firma MAE z Gdańska zdobyła 99,5 na 100 punktów. Na wynik wpływ miały: zaproponowana cena, aranżacja jednego ze stanowisk interaktywnych, jego działanie oraz dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wizualizacje dwóch z szesnastu interaktywnych stanowisk, które znajdą się na wystawie / Autor: MAE Sp. z o. o., Materiały prasowe Młynów Rothera

Wizualizacje stanowiska zostały przygotowane z ogromną dbałością o szczegóły. Wykonawca znakomicie zobrazował zapisy zawarte w koncepcji. Eksponat o skomplikowanej budowie i dużych gabarytach, wizualnie wpisujący się w industrialną stylistykę sali na II piętrze Młyna, posiada bogatą merytorykę i pokazuje szereg zjawisk fizycznych. Dokładnie o to nam chodziło! – Sylwia Mularczyk, Główna specjalistka ds. programowych, autorka koncepcji wystawy.MAE to pracownia doświadczona w kompleksowym prowadzeniu procesu tworzenia wystaw dla muzeów i centrów nauki. W portfolio firmy możemy zobaczyć realizację ekspozycji m.in. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Realizacje pracowni MAE: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku / Materiały prasowe MAE Sp. z o. o., 

– Projekt Młyn-Maszyna poprzez swoją unikalną lokalizację i ciekawe założenia prezentacji treści naukowych jest ambitnym wyzwaniem projektowym i realizacyjnym, którego możemy się podjąć dysponując zgranym i doświadczonym zespołem. Inspirując się przemysłowym charakterem wnętrza oraz maszyn młyńskich, chcemy przenieść zwiedzającego w magiczny świat nauki poprzez eksperymentowanie i zabawę.

Eksponat „Transportowanie zboża i mlewa wewnątrz młyna” zaprojektowany został jako mechatroniczna instalacja wyposażona w cztery stanowiska interakcji, umożliwiające sterowanie poszczególnymi urządzeniami służącymi do transportu ziarna. Zadaniem zwiedzającego (pracującego indywidualnie lub w grupie) jest przeniesienie danej porcji ziarna ze zbiornika początkowego do zbiornika końcowego wyposażonego w wagę – Agata Pasternak, Dyrektor Kreatywny MAE Sp. z o. o.Młyn-Maszyna to interaktywna wystawa popularnonaukowa ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Opowie ona o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki.

Na wystawie znajdą się treści, które zaciekawią zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Zwiedzać będzie można indywidualnie lub w grupie. Wykonanie niektórych doświadczeń będzie wymagało od zwiedzających pracy zespołowej.

Używając siły własnych mięśni wprawimy w ruch maszyny, które, podobnie, jak to było w Młynie Rothera, stanowią system naczyń połączonych, gdzie działanie jednej wynika z działania drugiej. Wcielając się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców będziemy eksperymentować: transportować, ważyć, magazynować, czyścić, rozdrabniać, mielić, sortować, odsiewać, pakować, przechowywać… Wszystko po to, żeby zrozumieć, czym są siła, moc, praca, energia, masa, tarcie itd.

Otwarcie ekspozycji planowane jest na drugą połowę 2023 roku. Koszt inwestycji to ok. 4,9 mln złotych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.5 Rozwój potencjału endogenicznego regionu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Do pobrania (prosimy o podpisanie materiałów graficznych!)

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.