Impulsy: „Dlaczego potrzebujemy opowieści, żeby uratować świat”
INFORMACJE
Młyny Rothera to dobre miejsce na rozmawianie o tematach ważnych i angażujących społeczeństwo! W ramach cyklu Impulsy tym razem zapraszamy na wykład dr. hab. Marcina Napiórkowskiego – „Dlaczego potrzebujemy opowieści, żeby uratować świat”.
Marcin Napiórkowski, ekspert z dziedziny semiotyki oraz autor książki „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat”, zaprasza do rozmowy o życiu w niepewnych czasach i o tym, że nadziei na lepsze jutro możemy szukać w ciekawych opowieściach. Nasz Gość, Marcin Napiórkowski, zapraszając do udziału w wydarzeniu, stawia pytanie:
„Może odpowiedzią na czasy niepokoju nie powinno być poczucie pewności, lecz raczej zadomowienie się w niepewności, oswojenie jej, lepsze zrozumienie tworzących ją napięć i paradoksów?”
Narzędziem radzenia sobie z niepewnością mogą okazać się narracje, opowieści. Dzięki nim nasze umysły i kultura zbierają, porównują i przetwarzają informacje, a my korzystając z nich mądrze, możemy uratować świat!
dr hab. Marcin Napiórkowski – profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej oraz w Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Uniwersytecie Warszawskim. Wykorzystuje narzędzia semiotyki, by zrozumieć, jak za pomocą opowieści ludzie nadają sens rzeczywistości. Bada współczesne mity, pomaga obalać te szkodliwe, a czasem tworzyć nowe, pozytywne mitologie. Fascynują go mity konsumenckie, legendy miejskie, teorie spiskowe i pseudonaukowe. Jak znajdzie chwilę, to dzieli się ciekawymi znaleziskami na swoim blogu. Autor takich książek, jak Powstanie umarłych, Kod kapitalizmu czy Naprawić przyszłość, która została wybrana do finałowej piątki tegorocznej edycji konkursu o nagrodę za najlepszą książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą, wprowadzającą nowe idee, koncepcje czy sposoby myślenia.
Uzupełnieniem wykładu są niecodzienne warsztaty z tworzenia teorii spiskowych. Staniemy się konspiratorami i wspólnie stworzymy ciekawe historie. Koszt udziału w warsztatach wynosi 30 zł, a więcej informacji znajdziecie TUTAJ!
–
Impulsy to spotkania, debaty i warsztaty, podczas których zaproszeni goście prezentują trendy, nowe inicjatywy, dobre praktyki w kulturze, nauce i edukacji. Inspirujące dobre praktyki z całego świata konfrontujemy z bydgoską rzeczywistością, śledzimy trendy, wymieniamy się doświadczeniami. Wszystko po to, by znaleźć impulsy do zmian!