“Mur” – pokaz filmu w reż. Kasi Smutniak i spotkanie z twórcami

Mur, reż. Kasia Smutniak

INFORMACJE

Dla wszystkich

Fotorelacja

MUR
Włochy, 2023 rok
107 minut
reż. Kasia Smutniak

Mieszkająca we Włoszech polska aktorka  Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów. Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia. Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni.

– tekst: Konrad Wirkowski


Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką, Kasią Smutniak oraz aktywistami i aktywistkami z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, niosącymi pomoc Ludziom w Drodze – Mariuszem Kurnytą (Człowiek Lasu) i Katarzyną Mazurkiewicz-Bylok. Spotkanie poprowadzą Mila Burchart z Młynów Rothera i dr Marcin Jastrzębski z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW.

Podczas filmu dostępne będą napisy dla osób niesłyszących i słabosłyszących.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Międzynarodowym Festiwalem Filmowym WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 08.03.2024 r., godz. 18.00-21.00 (długość filmu to 107 min)
Gdzie? Młyn, I piętro
Dla kogo? dla wszystkich, rekomendowany wiek 16+
Cena: bezpłatnie
Zapisy: kliknij TUTAJ!

Obejrzyj trailer

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.