Rodzinny spacer dźwiękowy

Fot. Julia Karczewska

INFORMACJE

Dla dzieci

Czy można słuchać śpiewu ptaków, dźwięku fabryk, szumu ulic tak jak muzyki? Czy słuchanie dźwięków otoczenia może przynieść odbiorcy przeżycie estetyczne podobne do słuchania Bacha, Mozarta albo Wagnera? Spacer dźwiękowy może być sposobem poznawania otoczenia.

Słuchanie to proces, który odbywa się ciągle. Opierając się na tym założeniu Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń pomagających w „czyszczeniu uszu”. Podstawową formą jest spacer.
Spacery dźwiękowe rozpoczyna się od słuchania dźwięków własnego ciała w czasie poruszania się, przez co nawiązany zostaje pierwszy dialog między spacerującym a środowiskiem. Umożliwia on rozpoczęcie „przygody” dźwiękowej i refleksji nad zagadnieniem dźwięku, jego jakości i wpływu na nas. Spacer dźwiękowy (soundwalk) powinno poprzedzać umiejętne zaprojektowanie ścieżek spacerów dźwiękowych.

Odbywanie spacerów w różnych miejscach oraz w różnych porach dnia i przy różnych warunkach pogodowych pozwoli zróżnicować krajobrazy dźwiękowe. W ramach tego spaceru zajmiemy się zagadnieniami słyszenia, wykonamy wspólnie ćwiczenia z kształcenia słuchu, łącząc to z dźwiękowymi zabawami.
Posłuchamy jak brzmi Wyspa Młyńska, gdzie i jak słychać rzekę. Być może spacer dźwiękowy stanie się ciekawą formą wspólnego spędzania czasu z dala od ekranu komputera.

Spacer poprowadzi Marcin Dymiter – Muzyk, gitarzysta, wokalista, producent muzyczny i edukator. Jeden z pionierów nagrań terenowych w Polsce. Tworzy noise-rock, minimalistyczną elektronikę i muzykę improwizowaną oraz jest kuratorem wielu wystaw i edukatorem.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 20.04.2024 r., godz. 12.30-14.00
Gdzie? Młyny Rothera, zbiórka na parterze
Dla kogo? dla dzieci w wieku 7-12 lat i ich opiekunów. UWAGA: Dziecko i opiekun pobierają tylko jeden bilet!
Cena: 20 zł
Bilety: TUTAJ!

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.