Świętuj z nami 118. urodziny Mariana Rejewskiego!

Fot. Filip Kowalkowski

INFORMACJE

Dla wszystkich
Bezpłatne

Piknik popularnonaukowy z okazji 118. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego! 

W tym roku przypada 118. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego – bydgoszczanina, który znacząco przyczynił się do odmienienia losów II wojny światowej.  Z tej okazji zapraszamy do urodzinowego odkrywania historii i poznawania technologicznej przyszłości. Poznamy bliżej enigmatycznego kryptologa, dowiemy się co nieco o procesie złamania kodu Enigmy, ale też zaznajomimy się z ciekawostkami z dziedziny matematyki, kryptologii, szyfrowania czy informatyki.Zastanowimy się nad tym, jak współcześnie wyglądałaby praca Mariana Rejewskiego. Czy byłby nauczycielem matematyki, programistą, inżynierem, a może zajmowałby się cyberbezpieczeństwem? Pokażemy, że nauka może być doskonałą formą na poszerzanie horyzontów, ale też zabawą.  

Przygotowaliśmy liczne atrakcje, które czekają na bydgoszczanki i bydgoszczan. Już w sobotę, 19 sierpnia, taras Młynów Rothera zamieni się w prawdziwe piknikowe miasteczko. 

Razem z Biurem Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej, Centrum Szyfrów Enigma, Instytutem Pamięci Narodowej Delegaturą w Bydgoszczy, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bydgoszczy, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, Centrum Edukacyjne ROBOproject i Stowarzyszeniem Freelab zapraszamy do wspólnego świętowania 118. urodzin Mariana Rejewskiego.  

ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z LISTĄ URODZINOWYCH WYDARZEŃ:

I Biuro Nowych Technologii IPN

Biuro Nowych Technologii IPN pokazuje historię, która wpływa na każdego. Opowiada o historii najnowszej przy pomocy nowoczesnych technologii. Zapraszamy do skorzystania z interaktywnego stanowiska, zakładając gogle VR wciel się w role polskich kryptologów w „Grze Szyfrów”, która została nagrodzona Wydarzeniem Historycznym Roku 2023. W aplikacji „Szybowcowa ‘87” za pomocą wirtualnej rzeczywistości wjedź do mieszkania i zobacz, jak działała ukryta konspiracyjna drukarnia Solidarności Walczącej. Dodatkową atrakcją będą zaprezentowane nagrania wolumetryczne w postaci hologramów „Cyfrowych Bohaterów”. 

Informacje organizacyjne:  

kiedy? 19.08.2023 r., godz. 12.30-16.30
gdzie? Spichrz Mączny, parter
dla kogo? dla wszystkich
cena: bezpłatnie
zapisy? wstęp wolny


II Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma to poznańska instytucja, prezentująca historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich kryptologów. Zapraszamy do odkrycia stanowiska, na którym poznamy szyfr komórkowy, cylinder Jeffersona oraz szyfr OTP (one time pad), czyli taki, którego nie można złamać. Sami wcielimy się w role kryptologów i za pomocą steganografii i atramentów sympatycznych zakodujemy wiadomości. Na najmłodszych czekają drewniane łamigłówki, gry i kolorowanki, a dla rodzin z dziećmi gra „Tower of Power”. Podczas pikniku będzie również możliwość obejrzenia modeli bomby Rejewskiego oraz Enigmy.   

Informacje organizacyjne:
kiedy? 19.08.2023 r., godz. 12.30-16.30
gdzie? taras Młynów Rothera
dla kogo? dla wszystkich
cena: bezpłatnie
zapisy? wstęp wolny


 III IPN Delegatura w Bydgoszczy: 

Na tarasie Młynów bydgoska Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje wystawę biograficzną o Marianie Rejewskim oraz zaprosi na swoje stanowisko, na którym będziecie mogli zagrać w planszówki, m.in. w Gigantów nauki, czy Zwierzęcą brygadę. IPN zaprezentuje też grę Znaj Znak oraz zaprosi do samodzielnego przygotowania okolicznościowych przypinek i breloczków. Ponadto na 1. piętrze kawiarni Nowe Miejsce powstanie kameralne kino, w którym IPN zaprosi na seans filmu o Marianie Rejewskim pt. „Kryptolog”.  

Informacje organizacyjne:
Pokaz filmu trwa 25 min, wyświetlany będzie w sposób ciągły, w zapętleniu.
kiedy? 19.08.2023 r., godz. 12.30-16.30
gdzie? pokaz filmu: Nowe Miejsce – I piętro, stanowisko wystawcy: taras Młynów
dla kogo? dla wszystkich
cena: bezpłatnie
zapisy? wstęp wolny 


IV Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy

Bydgoska biblioteka, nosząca imię Mariana Rejewskiego, zaprosi na prezentację poświęconą dawnej szkole z okresu zaboru pruskiego oraz dwudziestolecia międzywojennego. Będziecie mogli sprawdzić, jak wyglądała dawna ławka szkolna oraz spróbować swoich sił w kaligrafii i nauczyć się pisania piórem i atramentem. Oprócz książek, w zasobach biblioteki znajdują się również wirtualne pokoje zagadek. „Zagadka sprzed lat” oraz „Szkoła szyfrów” to właśnie specjalne cyfrowe escape roomy, w których rozwiązywanie zadań matematycznych, logicznych oraz rozszyfrowanie kodów prowadzi do odgadnięcia zagadki głównej i zdobycia klucza do opuszczenia wirtualnego pokoju – dla zwycięzców przewidziane są upominki.  

Informacje organizacyjne:
kiedy? 19.08.2023 r., godz. 12.30-16.30
gdzie? taras Młynów Rothera
dla kogo? dla wszystkich
cena: bezpłatnie
zapisy? wstęp wolny


V PTTK

Na stoisku Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego poznacie miejsca w Bydgoszczy związane z Marianem Rejewskim, ale również zaczerpniecie garść informacji o lokalnej działalności PTTK i Regionalnej Odznace Krajoznawczej „Znani Bydgoszczanie – Marian Rejewski”. Razem z PTTK zapraszamy na trzy spacery tematyczne śladami Mariana Rejewskiego, które odbędą się o godzinie: 13:00, 14:00 i 15:00. Spacery rozpoczynają się i kończą na tarasie Młynów. Uczestnicy otrzymają pamiątkowy dyplom.  

Informacje organizacyjne o spacerach:
kiedy? 19.08.2023 r., godz. 13:00, 14:00 i 15:00
gdzie? taras Młynów Rothera
dla kogo? dla wszystkich
cena: bezpłatnie
zapisy? zapisy przy stoisku PTTK 


VI Stowarzyszenie ROBOproject

To centrum edukacyjne, przybliżające dzieciom takie dziedziny wiedzy jak mechanika, robotyka, elektronika, informatyka. W urodzinową sobotę na młyńskim tarasie będziecie mogli spotkać interaktywnego robota! SANBOT to inteligentny, zaprogramowany pracownik ROBOproject, który z chęcią, jeśli tylko do niego podejdziecie opowie ciekawostki na temat Mariana Rejewskiego. W specjalnie wydzielonej strefie będziecie mogli zbudować konstrukcje z LEGO oraz zaprogramować roboty LEGO Education, a na interaktywnej macie spróbujecie swoich sił w sterowaniu robotami marki Photon. Na drukarce 3D wydrukujecie monety okolicznościowe, a ponadto zagracie w wielkoformatową grę Memory.   

Informacje organizacyjne:
kiedy? 19.08.2023 r., godz. 12.30-16.30
gdzie? taras Młynów Rothera
dla kogo? dla wszystkich
cena: bezpłatnie
zapisy? wstęp wolny  


VII Stowarzyszenie Freelab 

To stowarzyszenie z Wrześni, które zajmuje się m.in. edukacją i technologią. Przy stanowisku stanie aż sześć drukarek 3D. Będziecie mogli poznać specyfikę tego rodzaju wydruków oraz zapoznacie się z terminem projektowania parametrycznego, czyli takiego, dzięki któremu możliwe jest tworzenie innowacyjnych projektów technologicznych, inspirowanych światem przyrody. Nie zabraknie również praktyki. To wyjątkowa szansa na spróbowanie swoich sił w przygotowaniu własnego modelu parametrycznego i następnie wydrukowanie go na drukarce 3D.  

Informacje organizacyjne:
kiedy? 19.08.2023 r., godz. 12.30-16.30
gdzie? taras Młynów Rothera
dla kogo? dla wszystkich
cena: bezpłatnie
zapisy? wstęp wolny  

-  

To nie koniec! Zaprosimy Was również do gry, którą rozwiążecie tylko dzięki odwiedzeniu większości stanowisk. U każdego wystawcy będziecie mogli rozwiązać zagadkę matematyczną, odczytać zaszyfrowaną wiadomość, przejść fragment gry kryptologicznej lub spróbować swoich sił w sterowaniu robotem, a za poprawnie rozwiązane zadanie otrzymacie pieczątkę. Zbierzcie pieczątki i w Punkcie Info spodziewajcie się urodzinowych niespodzianek.

Fotorelacja z wydarzenia

fot. Aneta Pawska

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.