Impulsy: „Stwórz własną teorię spiskową”

INFORMACJE

Dla wszystkich

W ramach cyklu Impulsy tym razem zapraszamy na warsztaty dr. hab. Marcina Napiórkowskiego – „Stwórz własną teorię spiskową” .

Ekspert z dziedziny semiotyki oraz autor książki „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat” przeprowadzi uczestników spotkania przez zawiłe ścieżki współczesnych mitów.

Globalne wyzwania, takie jak kryzys klimatyczny, pandemia czy wojna, uświadomiły nam boleśnie, że najważniejsze problemy, z którymi się współcześnie mierzymy, mają dwojaki charakter. Musimy sprostać fizycznym zagrożeniom w postaci emisji gazów cieplarnianych, wirusów albo czołgów. Każdemu z tych zagrożeń towarzyszą jednak wyzwania kulturowe i społeczne – dezinformacja, propaganda czy fake newsy, które skutecznie uniemożliwiają zmierzenie się z problemami.

Ale co właściwie decyduje o tym, że pewne teorie rozchodzą się w mediach społecznościowych jak ciepłe bułeczki, a inne popadają w zapomnienie? Co sprawia, że tak łatwo wpadamy w sidła uproszczonych diagnoz, które proponują nam propagandziści czy tropiciele rzekomych spisków? Na jakie potrzeby odpowiadają teorie spiskowe i co nauka może zrobić, żeby lepiej je zaspakajać? Nie ma lepszego sposobu odpowiedzi na te pytania, niż… próba samodzielnego przygotowania idealnej teorii spiskowej. Dzięki sprawdzonemu przepisowi przygotowanemu w oparciu o analizę setek najpopularniejszych fake newsów z ostatnich lat możemy mieć pewność, że nasza teoria okaże się prawdziwym przebojem! 

dr hab. Marcin Napiórkowski – profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej oraz w Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Uniwersytecie Warszawskim. Wykorzystuje narzędzia semiotyki, by zrozumieć, jak za pomocą opowieści ludzie nadają sens rzeczywistości. Bada współczesne mity, pomaga obalać te szkodliwe, a czasem tworzyć nowe, pozytywne mitologie. Fascynują go mity konsumenckie, legendy miejskie, teorie spiskowe i pseudonaukowe. Jak znajdzie chwilę, to dzieli się ciekawymi znaleziskami na swoim blogu. Autor takich książek, jak Powstanie umarłych, Kod kapitalizmu czy Naprawić przyszłość, która została wybrana do finałowej piątki tegorocznej edycji konkursu o nagrodę za najlepszą książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą, wprowadzającą nowe idee, koncepcje czy sposoby myślenia.

Uzupełnieniem warsztatów jest niecodzienny wykład pt. “Dlaczego potrzebujemy opowieści, żeby uratować świat”. Zapraszamy na bezpłatne spotkanie, z którego dowiemy się czy opowieści i narracje mogą być antidotum na niepewne czasy. Więcej informacji o wykładzie znajdziecie TUTAJ!

Impulsy to spotkania, debaty i warsztaty, podczas których zaproszeni goście prezentują trendy, nowe inicjatywy, dobre praktyki w kulturze, nauce i edukacji. Inspirujące dobre praktyki z całego świata konfrontujemy z bydgoską rzeczywistością, śledzimy trendy, wymieniamy się doświadczeniami. Wszystko po to, by znaleźć impulsy do zmian!

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.